Prodato 25 luksuznih automobila sina afričkog lidera

Svijet 30. sep 201907:59 > 08:35
FABRICE COFFRINI / AFP

Aukcijska kuća u Švajcarskoj prodala je za 21,6 miliona eura 25 luksuznih vozila, uključujući Ferrarije, Rolls-Royceve i Lamborghinije koje su vlasti u Ženevi zaplijenile od sina predsjednika Ekvatorijalne Gvineje u istrazi pranja novca.

“Zvijezda kolekcije, rijetki Lamborghini Veneo prodat je za 7,6 miliona eura, što je svjetski rekord”, saopštila je britanska aukcijska kuća Bonhams, dodajući da je proizvedeno samo devet primjeraka tog vozila, prenosi AFP.

Švajcarske vlasti navode da će dobijeni novac će biti dat humanitarnoj organizaciji za pomoć narodu Ekvatorijalne Gvineje, zemlje u centralnoj Africi na obali Atlantskog okeana, bogate naftom i jednoj od nakorumpiranijih zemalja na svijetu, po podacima organizacije Transparency International.

Aukcija je uslijedila pošto je kancelarija tužioca u Ženevi objavila u februaru da je zaključila slučaj Teodora Obianga Ngueme Mbasogoa, sina dugogodišnjeg predsjednika te zemlje Teodora Obianga, i još dvoje ljudi poslije istrage o pranju novca i pronevjeri javnih prihoda.

Švajcarske vlasti zaplijenile su kola i naredile zaplijenu jahte 2016. godine.

Jahta je oslobođena u postignutom dogovoru objavljenom u februaru prema kome je Ekvatorijalna Gvineja pristala da plati vlastima u Ženevi 1,3 miliona švajcarskih franaka, na ime pokrivanja troškova procedure, saopštila je kancelarija tužioca.

Sin predsjednika Ekvatorijalne Gvineje, koji je također i potpredsjednik zemlje, ima pravne probleme i drugdje, navodi AP.

Prošle godine su brazilski zvaničnici saopštili da je 16 miliona dolara neprijavljenog novca i luksuznih satova zaplijenjeno od delegacije koju je on predvodio što je moguće bio pokušaj pranja novca pronevjerenog od vlade te zemlje. Sud u Parizu je 2017. osudio sina predsjednika da je pronevjerio milione dolara javnog novca, mada je taj slučaj u žalbenom postupku.

U postizanju dogovora u februaru tužilaštvo Ženeve je navelo propise prema kojim tužioci mogu da zaključe slučajeve u kojima su osobe pod istragom ispravile štetu ili učinile sve što je moglo da se od njih od čekuje da nadoknade načinjenu štetu.

Istraga je uključila vlasti u SAD-u, Kajmanskim ostrvima, Francuskoj, Monaku, Danskoj, Holandiji i Maršalskim ostrvima.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad