Turski predsjednik Tayyip Erdogan zaprijetio je Evropi da će poslati 3,6 miliona sirijskih izbjeglica, ako njegov napad na Kurde u Siriji proglase invazijom.
”Hej, Evropska unijo, saberi se. Ponavljam, ako ovu operaciju pokušate označiti kao invaziju, otvorit ćemo vrata i poslati 3,6 miliona izbjeglica u vašem smjeru”, rekao je Erdogan u svom obraćanju nakon napada turskih vojnih trupa na Kurde u sjeveroistočnoj Siriji, javlja Reuters.
”Od početka operacije do sada ubijeno je 109 terorista. Kao i svaka operacija koju je izvela Turska, cilj je ove operacije doprinijeti Siriji teritorijalno i politički”, rekao je Erdogan, prenosi Dnevnik.hr.
Zastupnica u Evropskom parlamentu Željana Zovko održala je sinoć govor na plenarnoj sjednici u Bruxellesu o krizi u Sjevernoistočnoj Siriji u kojem je ukazala na potrebu da Vijeće sigurnosti UN-a žurno reagira na aktualnu tursku vojnu akciju protiv Kurda.
“U ovom trenutku, dok mi ovdje razgovaramo, turske trupe ulaze u Sjevernoistočnu Siriju u napadu na pouzdanog partnera Zapada, koji je imao ključnu ulogu u stabiliziranju situacije u Siriji. Da, upravo taj partner, sirijski Kurdi, sada je napušten. Impulzivna odluka o napuštanju saveznika izaziva duboku zabrinutost. Strahujemo da će ISIS iskoristiti pojačani turski angažman u Sjevernoistočnoj Siriji za regrupiranje. Također se bojimo da se ne ponovi masakr Kurda iz Afrina. Tako Zapad neće samo izgubiti pouzdanog partnera u borbi protiv terorizma, nego će opet biti svjedokom ljudskim stradanjima i razaranjima. S obzirom na činjenicu da Evropska unija najviše doprinosi UN-ovu multilateralnom sistemu kojim su uspostavljeni instrumenti za sprečavanje genocida, masakara i ljudskih katastrofa, vrlo je bitno da Vijeće sigurnosti što prije poduzme odgovarajuće akcije. Moguće raseljavanje jednog naroda, bez obzira na to kako malen bio, zahtijeva međunarodni otpor. Turska kao izliku koristi stvaranje sigurne zone. Sličnoj smo situaciji svjedočili prije 25 godina u Srebrenici i Bihaću. Vrlo dobro znamo kakve su posljedice bile u prvoj situaciji, a kakvi troškovi ponovnog uspostavljanja statusa u drugoj”, rekla je Zovko.
Podsjetimo, Turska je objavila kako su njene snage drugog dana ofanzive na kurdsku paravojsku u Siriji osvojile zacrtana područja, nakon što je povlačenje američke vojske pokrenulo novu opasnu fazu u osmogodišnjem sukobu u toj bliskoistočnoj zemlji.
“Naše herojske specijalne jedinice koji sudjeluju u operaciji ‘Izvori mira’ nastavljaju napredovati istočno od Eufrata”, objavilo je na Twitteru ministarstvo odbrane. “Zacrtane mete su osvojene”, saopćilo je kasnije ministarstvo.
CNN Turk je objavio videosnimku kako kran uklanja betonski zid s granice i specijalne snage prolaze.
Kurdske vlasti na sjeveru Sirije objavile su kako su u zatvoru koji su Turci pogodili artiljerijskom vatrom “najopasniji kriminalci iz više od 60 zemalja”, te su naglasile kako turski napadi na zatvore riskiraju “katastrofu”.
Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima drže hiljade boraca takozvane Islamske države i njihovih porodica u zatočeništvu.
Istaknuti članovi Republikanske stranke američkog predsjednika Donalda Trumpa osudili su ga jer je naredio povlačenje i time napustio sirijske Kurde koji su bili odani saveznici Washingtona u borbi protiv tzv. Islamske države u Siriji.
Turska, članica NATO-a, tvrdi da uz granicu planira uspostaviti “sigurnu zonu” za povratak miliona sirijskih izbjeglica.
No svjetske sile strahuju da bi tursko djelovanje moglo produbiti sukob u Siriji i da stvara rizik da pritvoreni pripadnici tzv. Islamske države iskoriste kaos kako bi pobjegli.
Novinar Reutersa prenosi kako je u graničnom turskom gradu Akcakale prošlo 30 vozila sa sirijskim pobunjenicima, saveznicima Ankare, naoružanih protuzračnim raketama. U njihovoj pratnji bilo je deset turskih oklopnih vozila. Ne zna se kamo je konvoj krenuo, no svjedok iz Akcakalea ranije je rekao kako je grad bio meta raketa ispaljenih s druge strane granice.
Turske snage su u četvrtak ujutro granatirale područje oko Ral al Aina, nakon čega su borci SDF-a odgovorili, tvrdi svjedok. Turska vojska je na početku operacije zračnim snagama i artiljerijom pogodila 181 položaj kurdske paravojske, objavilo je ministarstvo odbrane. SDF je na Twitteru napisao kako je pogođen jedan od zatvora s borcima tzv. Islamske države.
Direktor komunikacija turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana u članku objavljenom nekoliko sati prije početka ofanzive napisao je kako je Trump pristao preseliti vodstvo međunarodne kampanje protiv tzv. Islamske države u Tursku.
Fahrettin Altun kazao je kako je Turska ranije pomagala sirijskim pobunjenicima koji su u pritvoru držali militante te da je u interesu Ankare da “se očuva ono što je SAD postigao”. Turska kurdsku paravojsku smatra terorističkom skupinom zbog veza s militantima kurdskog PKK-a koji desetljećima vode bitku protiv vlasti u Turskoj .
Turska vojska je ušla u Siriju na četiri tačke. Dvije su blizu Tel Abyada, a dvije istočnije, kod Ras al Aina, prenose turski mediji. U zračnim napadima poginulo je najmanje pet civila i tri borca SDF-a, dok je ozlijeđeno još nekoliko desetaka civila, tvrdi SDF.
Hiljade ljudi pobjeglo je s područja Ras al Aina prema provinciji Hasaka koja je u rukama SDF-a. Glasnogovornik tih snaga Mustafa Bali objavio je kako su odbili kopneni napad turske vojske u Tel Abyadu.
Američki predsjednik Donald Trump prozvao je turski napad “lošom idejom”, pa je istaknuo da ga ne podržava. Naglasio je i kako od Turaka očekuje da zaštite civile i vjerske manjine i spriječe humanitarnu krizu.
Branio je svoju politiku prema Kurdima, kazavši kako im je poslao “ogromne količine” novca i oružja. No Trumpa je kritizirao jedan od njegovih najvećih saveznika među republikancima, senator Lindsey Graham, koji je poručio da će izostanak podrške Kurdima biti “najveća greška njegovog predsjedništva”.
U četvrtak će o Siriji raspravljati Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda, na zahtjev pet evropskih država – Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Belgije i Poljske.
“Kao i u prijašnjim protuterorističkim operacijama, turski odgovor bit će proporcionalan, odmjeren i odgovoran”, napisao je turski veleposlanik u UN-u Feridun Sinirlioglu u pismu Vijeću.
Sjednicu je za subotu zakazala i 22-člana Arapska liga.
U raspravi predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je izjavio: „Ako plan uključuje stvaranje tzv. sigurne zone, ne očekujte od EU-a da plati. Iskreno se nadamo da će EU u ovom slučaju otići korak dalje. Zabrinuti smo zbog nesigurnosti kurdske zajednice i nesigurnosti njihova statusa u budućnosti te pozivamo sve aktere u zemlji, u regiji i na međunarodnoj razini na puno poštivanje međunarodnih sporazuma u ovom pitanju. Europa mora odraditi svoj dio!”
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad