Kako će teći proces opoziva američkog predsjednika Donalda Trumpa?

Svijet 29. okt 201914:59 > 15:01
SAUL LOEB / AFP / ilustracija

Predsjedavajuća Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi obavijestila je zastupnike Demokrata da će u četvrtak sazvati glasanje o formaliziranju istrage protiv američkog predsjednika u procesu opoziva.

Pelosi je ovime najavila formalizaciju i novu fazu procesa koji se već sedmicama vodi protiv američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog optužbi za uticaj, neprimjereno zadržavanje vojne pomoći i traženje usluge od Ukrajine i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Nakon što rezolucija o početku procesa u srijedu bude poslana u Zastupnički dom o njoj će se glasati u četvrtak, a očekuje se da će biti usvojena jer će zastupnici Demokrata imati dovoljno glasova za njeno usvajanje.

“Pravimo ovaj korak kako bismo eliminisali bilo kakave sumnje oko toga da li Trumpova administracija može zadržavati dokumente, sprječavati svjedočenja, odbaciti autorizovane naloge za svjedočenja ili nastaviti opstrukciju Zastupničkog doma”, napisala je Pelosi u pismu zastupnicima.

Predsjedavajući Obavještajnog komiteta Zastupničkog doma Adam Schiff je nakon objave pisma potvrdio da će ovakav razvoj situacije omogućiti održavanje otvorenih saslušanja u Kongresu te da će američki narod biti u prilici čuti iz prve ruke sve o potezima predsjednika SAD.

N1

Proces koji će započeti u četvrtak odvijat će se u pet faza koje bi mogle potrajati nekoliko mjeseci.

Faza 1 – Komitet za obavještajne djelatnosti će nakon provedene formalne procedure – koja uključuje pozivanje svjedoka, saslušanja, predstavljanje dokaza i druge istražne radnje – proslijediti podatke ključnom komitetu, odnosno Komitetu za pravosuđe, koji će onda razmotriti sve dokaze i odlučiti o tome da li postoje osnovi za opoziv predsjednika. Ukoliko to bude potvrđeno prelazi se na narednu fazu postupka.

Faza 2 – Komitet za pravosuđe nakon glasanja o dokazima počinje pisati članove optužnice i iznosi elemente optužnice protiv predsjednika. Cijeli postupak se onda seli na sjednicu Zastupničkog doma Kongresa.

Faza 3 – Zastupnički dom u punom sastavu glasa o tačkama optužnice i ukoliko bude prikupljena većina glasova – trenutno Demokrate imaju 235 zastupnika, Republikanci 198 zastupnika, dok je jedan zastupnik nezavisan – proces opoziva predsjednika se seli na suđenje u američkom Senatu.

Faza 4 – Senat SAD u punom sastavu u ulozi porote uz predsjedavanje predsjednika Vrhvnog suda SAD John G. Robertsa Jr. počinje proces suđenja. Predsjednik SAD će biti pozvan da se izjasni po optužnici, ukoliko se ne pojavi smatrat će se da se izjasnio da nije kriv. Senat će za potrebe suđenja imenovati menadžere koji je će zastupati proces u ime Senata, dok će predsjednik imati priliku da ima svoje branioce prisutne kako bi zastupali njegove interese. Obje strane će imati pravo da pozivaju i unakrsno ispituju svjedoke.

Faza 5 – Senat SAD nakon obavljenog suđenja iza zatvorenih vrata donosi presudu u slučaju protiv predsjednika SAD, ali na javnom zasjedanju i uz javno glasanje donosi konačnu odluku. Odluka može biti da je predsjednik počinio “izdaju, podmićivanju ili drugi veliki zločin i prekršaj” što će značiti da će predsjednik biti udaljen iz ureda i njegovo će mjesto zauzeti aktuelni potpredsjednik SAD. Druga odluka može biti da predsjednik nije počinio nijedan od navedenih zločina te da ostaje u uredu do kraja mandata. Za osudu predsjednika biće potrebna 67 glasova senatora odnosno 2/3 svih senatora od kojih je trenutno 53 Republikanca, 45 Demokrata i 2 nezavisna senatora. 

U prethodna tri slučaja u kojima je proveden proces opoziva predsjednika SAD nijedan predsjednik nije uklonjen iz ureda. Andrew Johnson koji se na procesu našao 1868. je za samo jedan glas preživio i ostao na poziciji predsjednika rezultat glasanja je bio 35-19 u korist uklanjanja predsjednika, Richard Nixon je prije početka procesa u Seantu 1974. godine podnio ostavku i time izbjegao sučeljavanje sa zakonodavcima, dok je Bill Clinton 1999. godine bio osuđen u Zastupničkom domu, ali ne i u Senatu koji nije došao ni blizu 2/3 neophodnih glasova.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad