U šumi u regiji Songkhla na jugu Tajlanda, pronađeno je šest beživotnih tijela muslimana Rohingya i izbjeglica iz Bangladeša.
Imam koji se nalazio u operaciji traženja zajedno sa policijom Abdullah Ceydi, kazao je kako je sa ovim pronalaskom ukupni broj otkrivenih tijela 32.
Ceydi je kazao kako se u novooktrivenim tijelima, nalaze tijela dva muškarca i četiri žene, te da su radi obdukcije poslana u bolnicu Songkhla.
Policijski službenik Chakthip Chaijinda lokalnim medijima kazao je da je za ubistva muslimana Rohingya, čija su tijela pronađena u tajnom kampu prije nekoliko dana, odgovoran uhapšeni Supoj Muensew.
Prošle sedmice je jedan Malezijac primjetio tajni kamp za prinudni rad u okrugu Sadao, na jugu regije Songhkla, što je odmah prijavio policiji. Odmah nakon pretrage otkrivena su 32 beživotna tijela, od kojih 26 pripada muslimanima Rohingya.
Zbog nasilnih događaja usmjerenih protiv muslimana Rohingya koji su izbili u Myanmaru u junu 2012.godine, na hiljade osoba u potrazi za poslom, pobjegle su u Tajland odakle su trebale dalje otići u Maleziju.
Jedan veliki dio ovih muslimana, posredstvom krijumčara ljudima, morskim putem stigao je na obalu Tajlanda. Zatim su krijumčari ljudima ove muslimane držali u tajnim kampovima gdje su primorani na prinudni rad.
Tajlandska vlada saopćila je kako je početkom mjeseca registrirano blizu milion migranata na prinudnom radu. Usvajanjem zakona iz 1982. godine na Mijanmaru, muslimani Rohingya su izgubili pravo na državljanstvo.
Rohingya muslimani, koje su Ujedinjeni narodi (UN) prihvatili kao “progonjenu vjersku manjinu”, žive u improviziranim kampovima u saveznoj državi Rahkine na zapadu Mijanmara. U ovoj saveznoj državi utvrđeni su posebni propisi koji se primjenjuju samo za muslimane.
Jedan od njih je i to da parovi Rohingya muslimana smiju imati samo dvoje djece, a za rođenu djecu se ne daje izvod iz matične knjige rođenih.
Organizacije za borbu za ljudska prava muslimana Rohingya ukazuju na razne ekonomske, zakonske i društvene diskriminacije.