Hoće li radioaktivna voda iz Fukušime biti ispuštena prije Olimpijskih igara?

Svijet 31. jan 202010:09 > 10:14
EPA/Kimimasa Mayama

Radioaktivnu vodu iz oštećene japanske nuklearne centrale "Fukušima" treba ispustiti u okean ili u vazduh u obliku vodene pare, preporučio je danas ekspertski panel Vladi Japana.

Prijedlog je neobavezujući i ne postavlja krajnji rok Vladi da donese odluku ili da realizuje procedure u vezi sa ovom vodom. Panel je razmatrao ovo pitanje duže od tri godine, ali je donošenje odluke postalo urgentno jer ponestaje prostora za skladištenje radioaktivne vode.

Elektrana kojom upravlja kompanija “TEPKO” teško je oštećena u zemljotresu i cunamiju 2011. godine, kada su joj se istopili reaktori. Radioaktivna voda potiče iz više izvora. Ona se koristi za hlađenje elektrane, ali u objekat se svakodnevno probija i podzemna voda, a tu su i kišne padavine. Sva ta voda prolazi kroz obiman proces filtracije, prenio je AFP.

Panel, koji je sastavilo Ministarstvo industrije, saopštio je da su ispuštanje vode u more ili vazduh procesom vaporizacije “realne opcije”.

Stručnjaci su napomenuli da se metoda ispuštanja vode u more koristi i u normanim atomskim reaktorima. Vlada će se konsultovati sa lokalnim vlastima i ribarima, među kojima ima mnogo žestokih protivnika ovoj ideji. Nije poznato kada će odluka biti donesena, a očekuje se da se to neće desiti prije Olimpijskih igara u Tokiju ovog ljeta.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad