U "igri" moćnika gube samo migranti

Svijet 29. feb 202021:12 > 21:14
N1

Sve je više izbjeglica i migranata koji iz Turske pokušavaju preći u Grčku. Najmanje tri osobe su povrijeđene u intervenciji grčke granične policije koja suzavcima i zvučnim šok bombama pokušava rastjerati nekoliko hiljada ljudi koji se nalaze u zoni između graničnih prelaza.

Osim Grčke, Bugarska i Mađarska jača svoje granice. Istovremeno, UN priprema humanitarnu misiju za Idlib. Brisel i Njemačka upozoravaju na opasnost velikog međunarodnog sukoba, a najavljen je i samit čelnika Rusije i Turske na najvišem nivou u Moskvi 5. ili 6. marta.

Grčka je zatvorila prelaz Kastanjes na granici sa Turskom, a pripadnici grčke policije ispalili su suzavac na grupe migranata, koji su ih gađali kamenjem.

Na one koji u potrazi za boljim životom pred vatrom bježe i svoje mjesto pod suncem traže.

“Možemo samo jesti i spavati. Budućnosti nemamo. Zato i želimo da idemo. Želimo promijeniti naš život, našu sudbinu”;

“Tu smo već dva dana, sa nama su i bebe, puštaju nas da uđemo. A onda bacaju suzavac. Jednog čovjeka je metak pogodio u ruku, morali smo ga odvesti u bolnicu. Nemamo hrane, pogledajte samo ovu djecu”;

“Samo želim mir. Vozaju nas s jednog mjesta na drugo jer nemam neki papir. Ne daju mi da radim. Situacija je veoma teška”;

“Ako otvore granice između Turske i evropskih zemalja, ići ću u Evropu. Naravno da će neki odlučiti da ostanu. Ali, život za sirijske izbjeglice u Hataju veoma je težak, tako da, ako se granice otvore, svi će ići”, rekli su migranti.

Ni život u Idlibu nije nimalo lakši. Dogovor iz Sočija, kojeg su potpisale Rusija i Turska, trebao je uspostaviti zonu deeskalacije koja bi štitila civile. A nakon najnovijeg napada u kojem su stradali Turski vojnici, održana je hitna sjednica Vijeća Sigurnosti UN-a. Generalni sekretar Antonio Guterres napad je opisao kao jedan od najuznemirujućih incidenata u sirijskom ratu.

“Ako nešto hitno ne poduzmemo, rizikujemo još veću eskalaciju sukoba. Kao i uvijek, civili su ti koji plaćaju najveću cijenu. Skoro milion osoba napustilo je svoje domove u protekla tri mjeseca, gađaju se škole, bolnice pa čak i izbjeglički kampovi. I dok se omča steže, linije fronta se pomjeraju i zapravo se približavaju gusto naseljenim područjima. Najurgentnija potreba je hitan prekid vatre prije nego situacija izmakne kontroli”, kazao je.

Više od tri godine Rusija i Turska biju bitku sa zamišljenim protivnikom na sjeveru Sirije. Dok Rusija odbija navode da su turske snage namjerno napadnute, Sjedinjene Američke Države jasno su naglasile da stoje uz svog NATO saveznika.

“SAD pozivaju na hitan, trajni i istinski prekid vatre. Kako je sekretar Pompeo naglasio, to je jedini odgovor na konflikt. Pozivamo Rusiju da momentalno prizemlji svoje avione u Siriji. Ujedno, pozivamo sirijske snage i njihove ruske saveznike da se povuku do linije razgraničenja, koja je utvrđena još 2018. godine”, poručila je Kelly Craft, ambasadorica SAD-a pri UN-u.

Dešavanja u Siriji mogla bi imati puno šire posljedice kako za Rusiju, tako i za Tursku, ali i i cijeli svijet. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan već je upozoravao da će zbog toga morati otvoriti granice.

“Granice zatvarati nećemo u narednom periodu i val će se nastaviti. Zašto? Evropska unija mora održati svoja obećanja. Ne moramo se brinuti o toliko izbjeglica, hraniti ih. Ako ste iskreni, ovaj teret moramo podijeliti, A ako ne, onda ćemo granice otvoriti.”

U prošlosti bi greška bila priznata i telefonski razgovor službene Ankare i Moskve bi smirio tenzije. Ipak, čini se kako to sada nije slučaj. A opkoljenim građanima Idliba ostaje samo da čekaju dogovor moćnika. Jer u igri onih velikih, onoj koja nema pobjednika, gube samo oni preko čijih leđa se ta igra i odvija.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad