Više od 50 policajaca poginulo je prošle godine kao rezultat zločina u Sjedinjenim Američkim Državama nakon intenziviranja rasnih napetosti u zemlji, što je porast za 89 posto u poređenju sa 2013. godinom, statistike su FBI-a objavljene u ponedjeljak.
U Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je otkriveno nekoliko prekršaja protiv crnačkog stanovništva, ubijen je 51 policajac u 2014. godini, od kojih 46 vatrenim oružjem, u odnosu na njih 27 u 2013. godini.
Statistike pokazuju da su u osamdesetim godinama ginula 64 policajca godišnje.
Direktor FBI-a James Comey je priznao “posebno težak odnos između snaga reda i zajednica”. U jednoj poruci, on je pozvao da se na neki način “izliječe podjele” i oda počast policajcima koji “su učinili najveću žrtvu da pokušaju obezbijediti sigurnost svojih sugrađana”.
Ove statistike su objavljene kada su dva policajca poginula u subotu u Mississipiju (na jugu) u toku rutinske kontrole. Četiri čovjeka su optužena, od kojih dvojica podliježu smrtnoj kazni.
Ministrica pravosuđa Loretta Lynch, i ona sama afroamerikanka, ocijenila je ovaj događaj “šokantnim” i “užasavajućim”.
U ovoj sedmici sjećanja na oko 20.000 policajaca koji su izgubili život u Sjedinjeni Američkim Državama, ministraica je obećala da će “učiniti sve da bi se zaštitili naši agenti policije širom zemlje i podržali oni koji nose značku”.
Od 51 policajca poginulog u 2014. godini 46 ih je ubijeno vatrenim oružjem, četiri su namjerno pregažena ili oborena automobilom, a jedan je ubijen pucnjem u direktnom okršaju.
Oni su izgubili život došavši na poziv na mjesto sukoba, u toku saobraćajne kontrole, dok su zasjedu držala jedan ili više kriminalaca, te prilikom istrage ili hapšenja.
Osim toga, 44 policajca su poginula u nesrećama u toku obavljanja službe 2014. godine, u odnosu na njih 49 u 2013. godini.
Nekoliko policijskih grešaka je nedavno odvelo u smrt afro-amerikance u Sjedinjenim Američkim Državama, izazvavši rasne pobune u Baltimoru i Fergusonu, pogoršavajući latentne napetosti između policajaca i afroamerikanaca.