Prekid putovanja između SAD-a i Evrope uticat će na više od dva miliona ljudi

Svijet 13. mar 202012:05 > 12:14
Ilustracija

Prekid svih putovanja na 30 dana između SAD-a i Evrope u okviru mjera za obuzdavanje pandemije novog koronavirusa uticat će na 7.300 letova i više od dva miliona putnika, pokazuju podaci turističke agencije Cirium.

Zabrana međutim neće uticati na zemlje koje nisu članice Šengenske zone kao što su Velika Britanija, Irska, Rumunija, Hrvatska, Ukrajina i nekoliko drugih evropskih država, uključujući i Srbiju.

Američki zvaničnici smatraju da najveća prijetnja od zaraze korona virusom dolazi iz Evrope. Zabrana se, barem za sada, ne odnosi na američke državljane koji se vraćaju iz inostranstva.

Takođe, zabrana se ne odnosi ni na strance koji imaju stalno prebivalište u SAD, supružnike ili djecu američkih državljana i stranu djecu koju su usvojili Amerikanci, posadu aviona, ljude koji rade pri Ujedinjenim nacijama, strance koje je američka vlada pozvala da pomognu u suzbijanju virusa i svakoga za čiji se ulazak smatra da je “u nacionalnom interesu”.

Američki zdravstveni zvaničnici kažu da je izvor 70 posto zaraženih u SAD-u iz Evrope.

“Bilo je prilično jasno da moramo isključiti izvor iz tog regiona”, rekao je dokor Anthony Fauc, stručnjak za zarazne bolesti sa američkog Nacionalnog instituta za zdravlje.

Međutim, doktor Bruce Aylward, koji je predvodio tim Svjetske zdravstvene organizacije u Kini dok su se prošlog meseca borili sa kovidom 19, rekao je da zabrana putovanja može pomoći na kraći rok, ali da se virus sada prenosi u zajednici.

Stručnjaci navode da je pad potražnje za avionskim prevozom u SAD-u najveći od terorističkog napada 11. septembra 2011.

Kompanija American Airlines saopštila je da će danas biti obustavljeni letovi za Amsterdam, Frankfurt, Minhen i Cirih, dok će za Pariz, Madrid i Barselonu letjeti još sedam dana. Broj letova za London biće smanjen.

Letove će obustaviti ili smanjiti i druge aviokompanije kao što su Delta, United Airlines, ali i strane kompanije kao što je Lufthansa.

Američke aviokompanije sada su finansijski jače nego nakon terorističkog napada 2011. te za sada nema potrebe za intervencijom vlade, međutim sve zavisi od trajanja zaraze i dužine obustave letova, piše američka novinska agencija AP.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad