Viktor Orban želi veće ovlasti za sebe i Vladu u borbi protiv koronavirusa

Svijet 23. mar 202014:12 > 14:17
Ilustracija

Mađarska je jedna od evropskih zemalja koje su proglasile vanredno stanje zbog širenja koronavirusa, a sada bi mogla ući u novu fazu borbe protiv zaraze.

Prema pisanju tamošnjih medija, mađarski parlament bi tokom ove sedmice trebao razmatrati zakon koji bi dozvolio premijeru Viktoru Orbanu da upravlja zemljom uz pomoć dekreta. Istovremeno ovaj zakon bi produžio trajanje vanrednog stanja, ali bi i propisao zakonske kazne za one koji budu širili lažne vijesti o koronavirusu. Orbanova Vlada pravda donošenje ovog zakona kao neophodno kako bi se izborila s neviđenim izazovima koje je izazvala pandemija koronavirusa, međutim kritičari se ne slažu s ovim objašnjenjem.

“Ne možete vladi dati neograničen mandat. Trenutni nacrt radi upravo ti. Daje im bjanko kartu bez konačnog roka trajanja”, kazala je u izjavi za medije ko-predsjednica Mađarskog Helsinkog komiteta.

U nedjelju su četiri nevladine organizacije, uključujući Helsinški komitet, pozvale Vladu da predstavi klauzulu konačnog trajanja za vanredno stanje i ustavne promjene kako bi se moglo lakše znati šta će se dešavati u budućnosti. Prema pisanju medij, nacrt zakona predviđa pet godina zatvorske kazne za one koji budu širili lažne informacije koje bi dovele do panike ili spriječile Vladu da zaštiti građane.

Orbanov portparol Zoltan Kovač je kazao na Twitteru kako je manjak jasnih elemnata kraja djelovanja ovog zakona neophodno zbog mogućnosti da zastupnici u parlamentu budu bolesni i u nemogućnosti da rade. Napade na ovaj zakon proglasio je “pristrasnim i neodgovornim”, upozoravajući da su “životi u pitanju”, dodajući da je zakon “prilično razuman”.

Dio zabrinutosti dolazi zbog ponašanja Orbanove vlade u posljednjoj deceniji. Kritičari i čuvari demokracije optužili su vladu da umanjuje demokratske norme i narušava vladavinu zakona.

„Posljednjih 10 godina poslužilo je kao dovoljan dokaz da mađarska vlada iskorištava i zloupotrebljava prilike da oslabi institucije koje služe kao provjera njene moći, kad god za to ima priliku. Izvanredne pravne situacije su vrlo lako uvesti, ali mnogo je teže vratiti se poslu kao i obično“, saopštio je budimpeštanski istraživački centar „Politički kapital“.

Gwendoline Delbos-Corfield, francuska zastupnica u Evropskom parlamentu koja predstavlja Evropski parlament u slučaju Mađarske i vladavine prava, upozorila je da je Mađarska “opasno skrenula” s demokratskih standarda. “Viktoru Orbanu ne smije se dati karte kako bi se dodatno osnažio i oduzeo demokratska prava mađarskih državljana pod okriljem borbe protiv krize koronavirusa”, rekla je.

Vladi je potrebno četiri petine glasova da usvoji ovaj zakon ove sedmicu, ali ako ne dobije podršku opozicionih stranaka, onda zakon može proći kroz parlament sedam dana kasnije uz dvotrećinsku većinu što Orbanova Fidesz partija može učiniti bez mnogo problema.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad