Broj preminulih osoba od korona virusa u Španjolskoj skočio je u četvrtak na 4.089, što je 19 posto više nego dan ranije, izvijestilo je ministarstvo zdravstva, a brojke zaraženih i umrlih pokazuju danas nešto blaži rast epidemije nego dan ranije.
Prethodno je u srijedu broj preminulih, u odnosu na dan ranije, porastao za 27 posto, čime je Španjolska prestigla Kinu. Više mrtvih ima samo Italija, njih 7.503.
U četvrtak je broj oboljelih porastao za 18 posto, sa 47.610 zaraženih na njih 56.188. I taj ritam je nešto blaži u odnosu na dan ranije kada je porast iznosio 20 posto.
Unatoč ovim brojkama idućih dana se očekuju novi smrtni slučajevi i dosezanje vrhunca epidemije.
„Mogli bismo biti blizu vrhuncu krivulje broja zaraženih“, rekao je ministar zdravstva Salvador Illa na konferenciji za medije. To znači da bi Španjolska u nadolazećim danima mogla dosegnuti svoj maksimalni broj inficiranih osoba, koji bi se, zbog zabrane izlaska na ulicu ostalih stanovnika, stabilizirao pa počeo padati.
Tužbe protiv vlade zbog masovnih okupljanja
Istovremeno se doznaje da je sud u Madridu primio tužbu neimenovane osobe protiv španjolske središnje i regionalne vlade jer su dopustile masovna okupljanja uoči erupcije epidemije korona virusom u zemlji.
Istražna sutkinja u Madridu pokrenula je istragu nakon što je jedna osoba tužila vladu autonomne pokrajine Madrid zbog dopuštanja masovnih događaja 7. i 8. ožujka.
Na Dan žana bio je organiziran masovni prosvjed na gradskim ulicama protiv nasilja i položaja žena, a dan ranije je odigrana nogometna utakmica između Atlética i Seville pred više od 60.000 gledatelja. Također je održan i kongres desne stranke Vox, treće po brojnosti u parlamentu. Lider Voxa i dvije ministrice koje su sudjelovale u prosvjedu, kao i supruga premijera Pedra Sáncheza, potom su oboljeli
Dan prije tog vikenda, 6. ožujka, u Španjolskoj je već bilo 365 oboljelih, a Madrid se zatim pretvorio u žarište koronavirusa. Sada je u njemu 15.600 inficiranih od 56.188 u zemlji.
Španjolska vlada je 14. ožujka uvela izvanredno stanje, koje je u srijedu produženo do 11. travnja. Stanovnicima je od tada zabranjen izlazak na ulice osim kada idu u trgovine po hranu, ljekarne, bolnice, kioske, banke, benzinske crpke te kako bi prošetali psa.
Tužba protiv premijera Sáncheza, regionalne vlade Madrida, kao i vlada ostalih autonomnih pokrajina stigla je na sud u Madridu 20. ožujka, izvijestio je Visoki sud pokrajine Madrid.
U njoj je navedeno da središnja i regionalne vlade nisu poštivale preporuku Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji je 2. ožujka savjetovao da se zabrane masovna okupljanja nakon što se korinavirus proširo iz Kine u prosincu.
Sutkinja u Madridu priopćila je da je u njenoj nadležnosti samo dio tužbe protiv regionalne vlade. Tužba protiv središnje španjolske vlade mogla bi stići na nadležni sud.
„Svjetska zdravstvena organizacija sve do 11. ožujka nije priznala koronavirus kao pandemiju“, branio se na konferenciji za medije španjolski ministar zdravstva Salvador Illa. Dodao je kako je njegovo ministarstvo 23. siječnja na svojoj internetskoj stranici objavilo protokol ponašanja nakon što su zabilježeni prvi slučajevi korona virusa.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad