Granice zemalja Evropske unije zatvorene su duže od mjesec dana. Ulaz za strance, sem u nekim izuzetnim slučajevima, je zabranjen do daljnjeg.
Mjesto Šengen poznato je po sporazumu koji je doveo do ukidanja unutrašnjih granica EU.
Šengenski sporazum, koji je po ovom gradiću dobio ime, potpisan je na rijeci Mozel, na mjestu na kome je bio brod “Princeza Mari Astrid”. Ovo mjesto ima simbolički značaj, jer se upravo na toj lokaciji nalazi tromeđa između država potpisnica prvobitnog sporazuma. A to su Francuska, Njemačka i zemlje Beneluksa: Belgija, Nizozemska i Luksemburg.
Njemačka je bila prva zemlja EU koja je zatvorila interne granice zbog pandemije koronavirusa. Slične mjere uslijedile su i u drugim državama Unije, čiji su jedan od simbola upravo otvorene granice. Sada se te ponovo uspostavljene, privremene granice postepeno ukidaju.
Dio graničnih prelaza ostao je otvoren, kontrole su rigorozne, ali su ih radnici prelazili uz potvrde iz preduzeća da je njihovo prisustvo neophodno. I tako će biti sve dok pandemija traje.
A pitanje privremnog uspostavljanja, a potom i ponovnog ukidanja unutrašnjih granica, je u nadležnosti država članica EU.
“Evropska komisija će tek objaviti smjernice na koji način ponovo omogućiti normalno putovanje širom Unije. Moraćete da sačekate još malo. Ohrabrujemo zemlje članice da između sebe razgovaraju kako da olakšaju putovanja u narednom periodu i očekujemo mudra rješenja koja će omogućiti da u narednom periodu, a posebno tokom predstojeće ljetnje sezone, imamo evropski pristup rješenju, koji ima smisla za sve i koji uzima u obzir lokalne uslove”, rekao je portparol EK Erik Mamer.
Zatvaranje unutrašnjih, a potom i spoljnih granica EU, uporedo sa internim zabranama izvoza medicinske opreme, izazvalo je oštre kritike o izostanku evropske solidarnosti, kritike koje tokom trajanja pandemije Evropski političari pokušavaju da negiraju, ali sa malo uspjeha.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad