Korona virusom u svijetu je do sada zaraženo skoro 2,8 miliona ljudi, dok je preminulo više od 193.000 osoba. U Kini, odakle je sve počelo, deveti dan uzastopno niko nije preminuo od COVID-19. Danas je posljednji teški bolesnik iz Vuhana napustio bolnicu.
“I drugi test ćelija bio je negativan. Sve je urađeno po kliničkim standardima i sada smo pacijenta prebacili u karantin”, naveo je Jiao Jahui iz Nacionalne zdravstvene komisije u Vuhanu.
U Britaniji, prva dva dobrovoljca, od ukupno 800 prijavljenih, primila su na Univerzitetu u Oksfordu probnu vakcinu protiv COVID-19. Polovina dobrovoljaca primit će vakcinu protiv COVID-19, a druga polovina kontrolnu, protiv meningitisa, koja ne štiti od korona virusa.
“Da. Sasvim slučajno sam odabrana. Ovo se događa na moj rođendan. Želim da podržim progres nauke i imam povjerenje u ovu vakcinu”, navela je Elisa Granato.
Dok brojke pokazuju da se pandemija polako usporava epidemiolozi upozoravaju vlade svojih zemalja da ne bi smjelo da bude opuštanja. Švedska je zaprijetila da će zatvoriti kafiće i restorane koji se ne pridržavaju preporuke zdravstvenih vlasti o socijalnom distanciranju.
“Vidimo zabrinjavajuće izvještaje o prepunim baštama kafića i restorana. Situacija je vrlo ozbiljna i vrijeme je se ljudi ponašaju odgovorno, kako bismo pomogli zdravstvenom sistemu. Ove smjernice se moraju poštovati, u suprotnom će lokali biti zatvoreni”, naveo je švedski ministar unutrašnjih poslova Mikael Damberg.
U Španiji broj preminulih opada – u protekla 24 sata od posljedica zaraze korona virusom preminulo 367 osoba, čime je zabilježen najmanji dnevni rast broja preminulih od 21. marta.
Ipak stručnjaci, kao britanski profesor Kris Viti, upozoravaju da bolest neće biti iskorjenjena, da neće samo nestati. Stoga, kaže on moramo da prihvatimo da živimo sa bolešću sa kojom ćemo biti na globalnom nivou, u doglednoj budućnosti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad