Početkom idućeg tjedna petnaestak zemalja Europe počinje ukidati mjeru ograničenja kretanja svojih stanovnika poput Italije koja je već dva mjeseca zatvorena zbog pandemije i koja s nestrpljenjem očekuje djelomično ukidanje restrikcija u ponedjeljak.
Talijanske vlasti, pošto je u nedjelju objavljena informacija o 174 umrla u protekla 24 sata, što je najniži broj od uvođenja izolacije, počinju s dugoočekivanim popuštanjem restrikcija kako bi ponovo pokrenule gospodarstvo koje je koronavirus bacio na koljena.
“Htio bih mamu koja je u godinama odvesti na more, mogu li?”, upitao je Pietro Garlanti (53) s maskom na licu i s gumenim rukavicama, kupujući novine na kiosku u središtu Rima: “Nadam se da će nam novine reći što možemo činiti”.
U nedjelju su glavne prometnice u središtu Rima bile gotovo puste, osim rijetkih trkača koji su trčali oko zgrada i rekreativaca koji su vježbali na terasama.
Talijani koji su od 9. ožujka u strogoj karanteni, teško su stradali u epidemiji covida-19 koji je odnio gotovo 29.000 života na poluotoku.
“Počinje druga faza. Moramo biti svjesni da će ovo biti početak još većeg izazova”, upozorio je čelnik kriznog stožera Domenico Arcuri.
Otvaranje parkova, posjeti obitelji, ograničena putovanja, prodaja jela za van u barovima i u restoranima … novi propisi se u Italiji očekuju s velikim nestrpljenjem.
Propisi će se ipak razlikovati u dvadeset pokrajina, što pridonosi stanovitoj zbrci. Kalabrija i Veneto su već uveli blaže mjere u okviru kojih barovi i restorani ponovo rade.
Francuska, također snažno pogođena (24.760 umrlih) planira početi s ukidanjem izolacije, ali oprezno i tempom koji će se razlikovati po pokrajinama. Mnoge nepoznanice još postoje u vezi s početkom rada škola.
Španjolska pak (više od 25.000 umrlih), čijih je 47 milijuna stanovnika bilo u izolaciji od sredine ožujka, u subotu je ponovo otkrila radost bavljenja rekreacijom i šetnje. Popuštanje restrikcija nastavit će se u fazama do kraja lipnja. Zemlja je u nedjelju zabilježila 164 umrla od koronavirusa, što je najniži broj u jednom danu u zadnjih gotovo sedam tjedana.
Ukidanje restrikcija počelo je i u Njemačkoj, gdje se u ponedjeljak otvaraju škole u nekim saveznim pokrajinama.
U Austriji se u subotu na ulice s trgovinama vratio život, kao i u skandinavskim zemljama.
Još jedan znak normalizacije je što je njemački ministar unutarnjih poslova i sporta rekao u nedjelju da je za nastavak natjecanja u Bundesligi. Time bi Njemačka postala prva europska zemlja koja se odlučila na taj korak.
U istočnoj Europi terase ugostiteljskih objekata otvaraju se u ponedjeljak u Sloveniji i u Mađarskoj, osim u prijestolnici Budimpešti. U Poljskoj se otvaraju hoteli, trgovački centri, knjižnice i neki muzeji.
U Velikoj Britaniji je premijer Boris Johnson najavio plan izlaska iz izolacije od idućeg tjedna. I u toj zemlji broj umrlih pada (315 u protekla 24 sata), ali službeni podaci vikendom su nerijetko manji zbog kašnjenja u evidentiranju, nakon čega brojevi ponovo rastu.
Premijer se u ponedjeljak vratio na posao nazivajući svoj oporavak “izvanrednom stvari”.
Ministar u vladi Michael Gove rekao je pak: “Mislim da ćemo sa stanovitim stupnjem ograničenja morati živjeti sve dok se ne pronađe cjepivo”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad