Od 7. rujna učenici bi trebali nastavu pohađati u školama, uz pridržavanje svih mjera. Za početak školske godine pripremljeni su i pričuvni scenariji s nastavom na daljinu, ili mješovitim modelom.
I u Njemačkoj su se učenici počeli vraćati u škole, a britanski premijer Boris Johnson tako je izjavio kako je otvaranje škola najesen “društveni, gospodarski i moralni imperativ”.
Međutim, u Izraelu koji je u prvim mjesecima izbijanja pandemije hvaljen zbog odgovora na istu, sada su zabilježena nova žarišta koronavirusa nakon što je ta država otvorila škole, javlja CNN.
Izrael se sada suočava s velikim brojem zaraženih, a škole su veliki razlog tome. Jedna škola u Jeruzalemu koju pohađa oko 1200 učenika prvo je otvorena, ali je vrlo brzo zatvorena. Jedan učenik bio je tzv. “superširitelj” te je zarazio oko 150 đaka i 25 učitelja. Učitelji i učenici potom su završili u – karanteni.
Polovica svih slučajeva koji su u lipnju izbili u Izraelu može se povezati sa žarištima u školama. Profesor Gabi Barabash sa Znanstvenog instituta Weizman kaže kako smatra da je Izrael postao previše optimističan i da su planovi da se škole nakon ljeta otvore preuranjeni. “Mislim da za to nismo spremni”, kaže Barabash.
Vlada je, međutim, odlučna da se škole najesen otvore. I ima plan – prvi i drugi razredi ići će u školu, u trećim i četvrtima bit će maksimalno 18 učenika po učionici, a učenici od petog razred nadalje ići će u školu i učiti od kuće.
Izrael se tako suočava s problemima koji nisu strani niti drugim državama – otvoriti škole i tako riskirati nova žarišta i jačanje epidemije ili ostaviti učenike doma i tako produljiti i produbiti ekonomske probleme, javlja CNN.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad