Visoki predstavnik Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell osudio je pokušaj puča u Maliju te poručio kako protuustavna promjena neće biti prihvaćena.
U pisanoj izjavi o pokušaju puča protiv administracije predsjednika Ibrahima Boubacar Keita u Maliju, Borrell je poručio da se na društvenu i političku krizu koja traje mjesecima u zemlji ne može odgovoriti takvim inicijativama.
Pozivajući se na dijalog strane u Maliju, Borrell je izjavio da EU daje punu podršku posredovanju Ekonomske zajednice zapadnoafričkih zemalja (ECOWAS).
Charles Michel, predsjednik Europske vijeća, ranije je izjavio da pomno prate kretanja u Maliju i da državni udar ne može biti rješenje za bilo kakvu krizu.
Predsjednik Malija Ibrahim Boubacar Keita, premijer Boubou Cisse i nekoliko dužnosnika uhapšeni su u utorak, a kako su objavili lokalni mediji, dužnosnike Malija uhapsili su pobunjeni vojnici.
Keita i Cisse odvedeni su u vojni kamp Kati, smješten 15 kilometara sjeverozapadno od glavnog grada Bamaka. Ranije je objavljeno da se u vojnom kampu čula pucnjava, dok su vojni kamioni viđeni i na putu prema glavnom gradu. Vojska je, kako se navodi, blokirala put od grada Kati do Bamaka, a također su zatvorene kompanije i uredi.
Izvori su internetskim novinama “MaliActu” rekli da su neidentificirane naoružane osobe uhapsile i brojne dužnosnike, uključujući ministra financija, predsjednika nacionalne skupštine i nekoliko drugih istaknutih osoba.
Mali je već nekoliko mjeseci uzdrman protestima tokom kojih demonstranti pozivaju na ostavku predsjednika Keita.
Napetosti u Maliju izbile su 2012. godine nakon neuspjelog puča i pobune u Tuaregu, što je u konačnici dovelo do toga da militantne grupe povezane s Al-Kaidom zauzmu sjevernu polovinu zemlje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad