Predsjednik Malija Ibrahim Boubacar Keita u kratkom je televizijskom obraćanju podnio ostavku na svoju dužnost te je raspustio parlament nekoliko sati nakon što su ga u utorak uhitili pobunjeni vojnici.
“Ako određeni elementi naših oružanih snaga žele okončati krizu svojom intervencijom, imam li uopće izbora?”, poručio je Keita iz vojne baze u Katiju nedaleko glavnog grada Bamaka, gdje se nalazi u zatočeništvu.
Osim Keite, pobunjenici su uhitili i premijera Bouboua Cissea te još neke od vladinih dužnosnika.
Nije poznato tko su vođe pobune, koji su zahtjevi pučista niti tko će voditi zemlju tijekom Keitina odsutstva.
Vojni udar u Maliju već su osudili glavni tajnik UN-a Antonio Guterres, kao i šef europske diplomacije Josep Borrell.
Guterres je pozvao na hitnu ponovnu uspostavu ustavnog poretka i pravne države u Maliju, dok je Borrell u priopćenju naveo kako “EU osuđuje pokušaj državnog udara u Maliju i odbacuje svaku neustavnu promjenu. To ne može ni u kom slučaju biti odgovor na duboku socijalnu i političku krizu koja pogađa Mali već više mjeseci”.
Reagiralo je i Ekonomsko vijeće zapadnoafričkih zemalja (ECOWAS) koje zahtijeva oslobađanje predsjednika i premijera Malija ili će u suprotnom poduzeti hitne mjere protiv Malija uključujući i zatvaranje granica. ECOWAS je najavio videokonferenciju na kojoj će se raspravljati o situaciji u Maliju za četvrtak.
“ECOWAS kategorički odbija priznati bilo kakav oblik legitimiteta pučistima i zahtijeva trenutačni povratak ustavnog poretka”, objavio je ECOWAS.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad