Ultrakonzervativna stranka Ujedinjena Poljska odlučila je ipak ostati u vladi unatoč tome što se protivi dogovoru o budžetu EU, što znači da će poljska vladajuća koalicija zadržati većinu.
Ujedinjena Poljska tražila je da se uloži veto na višegodišnji budžet EU za razdoblje do 2021. do 2027. i plan oporavka od koronakrize zbog mehanizma uvjetovanja isplate novca poštivanjem vladavine prava.
Tvrdila je da taj mehanizam ugrožava poljski suverenitet i da će zemlja morati pristati na liberalne politike da bi dobila novac EU-a.
Euroskeptična stranka bijesno je reagirala kada je premijer Mateusz Morawiecki, član najvećeg koalicijskog partnera Pravo i pravda (PiS), pristao na kompromisno rješenje na samitu EU-a održanom u četvrtak i petak.
Ali vođa stranke Ujedinjena Poljska Zbigniew Ziobro, ujedno ministar pravosuđa, rekao je na konferenciji za novinare u subotu da je vodstvo stranke glasalo za ostanak u vladajućoj koaliciji.
„Glasanje je bilo tajno i s 12 glasova prema osam odbijen je prijedlog jednog našeg kolege da napustimo koaliciju”, rekao je Ziobro, premda je ponovio da se njegova stranka protivi Morawieckijevom kompromisu.
„Mislimo da je premijerova odluka pogreška.. mislimo da postoje stvari koje se ne mogu mjeriti novcem”, rekao je.
Ziobro je arhitekt pravosudnih reformi zbog kojih je Poljska u sukobu s EU-om, a kojima se po mišljenju kritičara želi povećati političku kontrolu nad sudovima.
Drugi koalicijski partner, Sloga, koju vodi zamjenik premijera Jaroslaw Gowin, zastupa više centristički i proeuropski pristup.
Sloga je podržala kompromis EU-a o proračunu.
Po kompromisu, odluka o povezivanju dodjele europskog novca poštivanjem vladavine prava neće se moći primijeniti dok to ne odobri Sud EU-a.
Uredba o mehanizmu vladavine prava ostala je nepromijenjena, no Mađarska i Poljska dobile su kroz interpretativnu izjavu jamstvo da će se mehanizam koristiti objektivno i nepristrano.
Prema toj izjavi, Komisija neće predlagati mjere prema uredbi o mehanizmu uvjetovanosti dok ne razradi smjernice za primjenu mehanizma, a te smjernice mogu biti dovršene tek nakon odluke Suda EU-a. To znači da nema odluke o sankcijama prije odluke Suda.
Prema usvojenom rješenju, “primjena mehanizma uvjetovanosti bit će objektivna, pravedna, nepristrana i utemeljena na činjenicama”, pri čemu će se sve države članice tretirati jednako i bez diskriminacije.
Mehanizam uvjetovanosti primjenjivat će se samo za programe koji se financiraju u okviru novog višegodišnjeg proračuna (VFO) i plana za oporavak, ne i za projekte koji se financiraju iz sadašnjeg VFO-a za razdoblje od 2014. do 2020.
Ranije je bilo predviđeno da se mehanizam primjenjuje za sve isplate iz europskog proračuna počevši od 1. siječnja 2021. uključujući i financiranje iz sadašnjeg VFO-a, iz kojeg se sredstva mogu trošiti još naredne tri godine.
To u praksi znači da se mehanizam i ne može primjenjivati prije 2022. ili 2023. kada će se početi provoditi projekti u okviru novih programa iz sljedećeg sedmogodišnjeg proračuna.
Višegodišnji financijski okvir za razdoblje od 2021. do 2027. godine težak je 1074 milijarde eura, a izvanredni instrument za oporavak nazvan EU sljedeće generacije iznosi 750 milijardi, od kojih bi se 390 milijardi državama članica dodijelilo kao bespovratna pomoć, a 360 milijardi kroz povoljne zajmove.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad