U Grčkoj je okončano glasanje na referendumu, na kojem je blizu 10 miliona građana imalo priliku da se izjasni prihvataju li dodatne restriktivne mjere štednje, u zamijenu za stranu finansijsku pomoć za spašavanja privrede.
Birališta su bila otvorena jutros od 7 do večeras u 19 sati po loklanom vremenu (od 6 do 18 sati po srednjeevropskom vremenu).
Referendumsko pitanje glasi: “Da li da se prihvati nacrt sporazuma koji je predstavila Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF na sastanku Evrogrupe 25. juna 2015. i koji se sastoji od dva dokumenta, a sačinjava jedinstven prijedlog? Prvi dokument je naslovljen Reforme za dovršetak aktuelnog programa i poslije njega, a drugi Preliminarna analiza održivosti duga”.
Posljednja istraživanja javnog mnjenja sprovedene tokom referenduma i dvije izlazne anketa nakon zatvaranja birališta sugerišu da je većina Grka izašlih na birališta zaokružila opciju “ne”, prenose tri vodeće svjetske agencije.
AFP navodi da je dvije izlazne ankete ukazuju da je “ne” u prednosti, dok Reuters prenosi tri izlazne ankete koje su sprovele GPO, Metron Analysis i MRB ukazuju da su protivnici prijedloga grčkih povjerilaca vode za tri procentna poena.
AP prenosi rezultate tri ankete sprovodene tokom glasanja koje ukazuju na pobjedu opcije “ne”.
Upisano je 9.855.029 birača koji su se izjasnili na 19.159 biračkih mjesta širom Grčke, a kao i do sada Grci iz dijaspore morali su se vratiti u zemlju ukoliko su željeli glasati.
Povjerioci Grčke zahtjevaju reforme u zamijenu za produženje sporazuma o paketu pomoći do novembra, ali je produženje odbijeno, a program pomoći okončan kao što je planirano 30. juna, nakon prošlonedjeljne propasti pregovora grčke vlade i kreditora.
Prema podacima grčkog ministarstva finansija, ukupan iznos duga Grčke 1. aprila ove godine, iznosio je 312,7 milijardi eura.
Iz Atine izvještava novinar N1 Vojislav Stevanović: