Predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk objavio je da je samit lidera eurozone postigao jednoglasan dogovor o programu pomoći Grčkoj. Lideri eurozone postigli su sporazum poslije cjelonoćnih razgovora u Briselu.
Lideri devetnaest zemalja koje čine eurozonu su poslije maratonskog samita u Briselu uspjeli da postignu dogovor o novom paketu paketu pomoći za Grčku i ostanku te zemlje u sistemu zajedničke valute.
“Imali smo samo jedan cilj – da postignemo sporazum, i konačno smo ga ostvarili”, rekao je novinarima jutros predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk nakon samita koji je trajao rekordnih sedamnaest sati.
On je kazao da je Grčkoj odobren novi paket pomoći od oko 86 milijardi eura, ali pod strogim uslovima, koji uključuju paket mjera štednje koji grčki parlament mora da usvoji do srijede.
“Ovo je šansa da se Grčka, uz pomoć evropskih partnera, vrati na put privrednog oporavka i rasta”, rekao je Tusk.
Tusk je ranije na svom Twitter nalogu napisao da su svi spremni za program pomoći Grčkoj uz ozbiljne reforme i finansijsku pomoć.
EuroSummit has unanimously reached agreement. All ready to go for ESM programme for #Greece with serious reforms & financial support
— Charles Michel (@eucopresident) July 13, 2015
Neće biti “Greksita”
Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je, vidno umoran, poručio novinarima da neće biti biti “Greksita”, odnosno izbacivanja Grčke iz eurozone.
“Veoma sam zadovoljan”, rekao je on i dodao da je jutrošnji dogovor “tipično evropsko kompromisno rješenje”.
Predsjednik eurogrupe, holandski ministar finansija Jeren Dajslblom, je istakao da je “problem povjerenja” u namjere grčke vlade da provede paket reformi konačno prevaziđen.
On je objasnio da je Grčka pristala na ključni zahtjev povjerilaca da sredstva dobijena privatizacijom prebaci u poseban fond u Luksemburgu kako bi se obezbijedilo da se ona troše na otplatu dugova, a ne na plate i penzije.
Ovo je, uz zahtjev da trošenje novca iz paketa pomoći kontroliše Međunarodni monetarni fond, a ne grčka vlada, bio glavni kamen spoticanja sinoćne maratonske sesije.
Holandski ministar je objasnio da će sporazum stupiti na snagu krajem sedmice, nakon što ga usvoje parlamenti Grčke i njenih evropskih partnera.
Izvori u Briselu prethodno su saopštili da su lideri Grčke, Njemačke, Francuske i predstavnik EU noćas postigli kompromis o dugu Atine koji će biti predstavljen ostalim liderima eurozone.
Grčki premijer Alekis Cipras, njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Fransoa Oland i Donald Tusk sačinili su prijedlog na marginama vanrednog samita zvaničnika 19 zemalja eurozone, naveo je isti izvor za agenciju AFP.
Lideri eurozone sastaće se danas u punom sastavu na vanrednom samitu u Briselu da bi razgovarali o trećem kompromisnom prijedlogu za spašavanje Grčke.
Evropski lideri pozdravljaju dogovor
Samo jedna riječ – “sporazum”, bila je reakcija premijera Belgije Šarla Mišela na kompromis lidera o dužničkoj krizi Grčke postignut tokom noći, a premijera Luksemburga Ksavijer Betela – Evropa je snažna.
Mišel je na svom Twitter nalogu napisao – “Sporazum”, a portparol vlade Kipra: “Izgleda imamo dogovor”.
Premijer Luksemburga Betel napisao je na svom Twitter nalogu: “Nakon 17 sati pregovaranja, blizu smo postizanju sporazuma. Evropa je snažna.”
Vanredni samit u Briselu bio je juče prekinut na više od četiri sata, da bi Tusk, Merkel i Oland razgovarali sa Ciprasom, dodaje Reuters.