Cipras: Odgovoran sam što ćemo biti još siromašniji

Svijet 15. jul 201518:03 > 19:25
Reuters

Žustro u grčkom parlamentu. Grčka ima još nekoliko sati da usvoji niz zakona koji su preduslov za početak pregovora o trećem paketu međunarodne finansijske pomoći ovoj zemlji. Istovremeno, Atinu je pogodio štrajk grčke javne službe koji je paralizovao grad.

Grčki javni službenici otišli su s posla i izašli na ulice Atene. I ljekari su zatvorili vrata svojih ordinacija, a zaposlenici u javnim službama otišli su s posla u znak protesta protiv novog dogovora kojeg nazivaju – pljačkom naroda.

“Paket pomoći je potpuno neprihvatljiv. Vraćaju nas hiljadama godina unatrag. Ako su Grci bili siromašni posljednjih pet godina, sada će biti još siromašniji”, smatra grčki premijer Aleksis Cipras.

Ciprasovo popuštanje suočilo ga je sa snažnim nezadovoljstvom naroda, ali i vlastite stranke. Da nije sretan, može mu se iščitati iz izraza lica još od maratonskih razgovora u Briselu, a to je i sam potvrdio u intervjuu na javnoj televiziji.

“U potpunosti preuzimam svoje odgovornosti za pogreške i previde i za potpisivanje teksta u koji ne vjerujem, ali koji sam obvezan provesti. Gorka je istina da nam je ova jednosmjerna cesta za Grčku nametnut”, tvrdi premijer.

Ostavku je dala i jedna od dvoje zamjenika grčkog ministra financija. Novi ministar financija Cakalatos ni sam ne može potvrditi je li ovaj sporazum ekonomski održiv, služeći se popularnom frazom – vrijeme će pokazati.

“To je težak sporazum i samo će vrijeme pokazati je li održiv. Sadrži mjere protiv recesije koje, pod određenim uvjetima i ako se problem duga riješi i ako postoji plan investicija i ako ljudi s optimizmom vide da je Grexit iza nas, onda može donijeti rast”, ocijenjuje Cakalatos.

Evropska komisija predložila je da se kratkoročno financiranje Grčke u visini od sedam milijardi eura osigura iz Evropskog mehanizma za financijsku stabilnost unatoč protivljenju nekih zemalja.

Postoji zabrinutost kod zemalja nečlanica eurozone. Mi stoga radimo kako bismo pronašli način da zaštitimo te zemlje od negativnih financijskih posljedica, ako se dug ne bi vraćao.

Dogovorom s međunarodnim vjerovnicima i čelnicima eurozone Cipras je uspio odgoditi financijski kolaps zemlje, no pristao je na mjere koje su znatno teže od onih koje su 5. jula odbijene referendumom u Grčkoj.