ISIS-ov vodič za rušenje američkih helikoptera AH-64 Apache

Svijet 28. okt 201410:42 > 10:49
EPA

Na Twitteru se pojavio te ubrzo nakon toga i nestao ISIS-ov vodič za rušenje američkih jurišnih helikoptera tipa AH-64 Apache.

ISIS-ov vodič za rušenje američkih helikoptera poprilično detaljno daje uputstva u korištenje prijenosnih ručnih raketnih bacača u borbi protiv helikoptera. Prijevod s arapskog govori o pozivu da se unište helikopteri tipa Apache te da se tako nanese katastrofalna šteta neprijatelju i uništi njihova arogancija.  

Američki Apache helikopteri pokazali su se nezamjenjivima u obje operacije Pustinjske oluje, a posebno su učinkoviti zbog njihovog 30 milimetarskog topa navođenog kacigom pilota te navođenih zrak-zemlja raketa tipa AGM-114 Hellfire, koje mogu uništiti bilo koji tenk.  

Vodič upozorava džihadiste da za ispaljivanje raketa koriste najviše deset sekundi, kako ih sistem za otkrivanje prijetnji u helikopteru ne bi otkrio. Savjetuje im se i da rakete ispaljuju na takav način da se na mjestu ispaljivanja ne podiže prašina ili se na bilo koji drugi način može vidjeti s kojeg mjesta je raketa ispaljena.  

Među savjetima je i taj da se postave lažna lansirna mjesta, a okolno područje minira ili se postave zamke, ako kopnene neprijateljske snage dođu u čišćenje terena.  

Isto tako, da bi se maksimizirala šansa za rušenje Apachea, džihadistima vodič savjetuje da na njega ispaljuju rakete dok piloti otvaraju vatru po drugoj meti, jer pilot koji ne obraća pažnju teško može reagirati na vrijeme i izbjeći projektil koji prijeti helikopteru s druge strane.  

Ako su dva raketna bacača pri ruci, vodič isitče da rakete trebaju ispaliti u intervalu od 10 sekundi i međusobnoj udaljenosti između 200 i 500 metara. Sve te taktike uklapaju se u širu strategiju stvaranja što većih žrtava, prenosi Business Insider.  

Vodič savjetuje i pripremu četiri do šest raketnihi bacača za svaku borbu, jer je širi cilj srušiti više od jednog helikoptera. Isto tako, savjetuje se džihadistima da u pripremi imaju snajpera, koji bi se pobrinuo da nema preživjelih na mjestu pada letjelice.  

ISIS očito ima stručnjake za borbu protiv aviona koji svoje znanje šire među džihadistima te i na taj način doprinose doktrini ISIS-a koja odražava njihovu okrutnost, upućujući borce da vode borbe na najdestruktivniji i najsmrtonosniji mogući način.