Građanski rat u Siriji traje već četvrtu godinu, a zemlja je trenutno podijeljena na četiri dijela koje kontroliraju snage režima predsjednika Bashara al-Assada, opozicione grupe, ISIS i kurdske naoružane grupe pod vodstvom organizacije PYD.
Nakon 45 godina vladavine režima porodice Assad u Siriji u martu 2011. godine su počeli antivladini protesti koje su sirijske snage sigurnosti pokušale silom ugušiti, ali su tako uveli zemlju u haos i krvoproliće. Opozicione grupe su organizirale snage otpora koje su u augustu i septembru, uz dolazak velikog broja dezertera iz sirijske vojske, oformili Oslobodilačku vojsku Sirije. Zemlja je tako postala poprište građanskog rata.
Tokom sukoba protiv Assadove vojske u redovima opozicionih snaga je došlo do podjela na manje grupe, a potom je počeo i proces s ciljem ujedinjenja opozicije. Tri opozicione grupe su izbile u prvi plan i to Oslobodilačka vojska Sirije, Islamistički front i Front Nusra.
Opozicione grupe razvučene na frontovima protiv dva protivnika
Iz reda opozicionih grupa najšire područje kontrolira Islamski front, koji drži istočne dijelove centra Halepa, zapadne dijelove istoimene provicije, zatim Azez, Maarratul Numan, Jisir as-Shughur i druge provincije na sjeveru zemlje u blizini turske granice.
Opozicione snage okupljene u redovima Oslobodilačke vojske Sirije i Fronta Nusra kontroliraju regije Hula i Rastan u provinciji Homsa, te provincije Kuneytre i Der'a u blizini granice na Golanskim planinama.
Revolucionarno vijeće Sirije javlja da su snage Oslobodilačke vojske Sirije i Fronta Nusra izvele iznenadnu ofanzivu i ušle u centar Idliba, gdje i dalje traju njihovi sukobi sa Assadovim snagama. Ukoliko opozicionari uspiju u nakani da zauzmu Idlib, Assad bi izgubio još jednu važnu utvrdu.
Opozicione snage kontroliraju i istočne dijelove centra prijestolnice Damaska i njegove provincije.
Assadove snage trpe i velike gubitke u sukobima sa opozicionim grupama u regiji Kalamun na sirijsko-libanskoj granici.
Situacija na bojišnicama Sirje je dodatno usložena pojavom terorističke organizacije ISIS-a, koja se prvo pojavila u Iraku, a potom i krenula u snažne prodore na sjeveru Sirije. Takav rasplet je zaustavio napredovanje opozicionih grupa, a omogućio Assadovim snagama da žešće napadnu u dijelovima zemlje gdje su opozicionari ostali desetkovani zbog gubitaka u borbama protiv ISIS-a.
ISIS zaustavio napredak opozicije
Organizacija ISIS od aprila prošle godine je u kratkom roku postala jaka vojna sila i odmah u startu su zauzeli istočne provincije Halepa. Zauzimanje grada Rakka je za ISIS bilo važno jer im je to kasnije postala glavna utvrda u zemlji.
ISIS je zauzimanjem ovih teritorija koje su kontrolirali opozicionari, zaustavio i napredak opozicionih grupa na drugim frontovima protiv Assadovih snaga.
Snage ISIS-a su se trenutno povukle dalje od centra Halepa, ali su učvrstili kontrolu u gradovima Deiru'z Zor i Abu Kemal. Osvajanjem Tel Abiada ISIS je otvorio front za zauzimanje Kobanija, koji kontroliraju kurdske naoružane grupe predvođene organizacijom PYD. Isti protivnici ratuju u na frontovima u Tel Hamisu i Mebruki.
U pojedinim provincijama Halepa ISIS također vodi borbe i protiv opozicionih grupa.
Assadove snage čvrsto drže linije
Assadove snage su iskoristile sukobe opozicionih grupa protiv ISIS-a na sjeveru zemlje i učvrstile svoje položaje u centrima gradova Lazkia, Tartus, Hama, Homs i Damask. Pojas Hama – Damask je važno uporište Assadove vojske koja tako otežava komunikaciju opozicionih grupa i usporava njihov prodor ka prijestolnici.
Assadova ostrva
U pustinjskim i rijetko naseljenim mjestima poput Suveide i Tadmura i dalje kontrolu imaju snage odane režimu predsjednika Assada. Iste snage kontroliraju i nekoliko u potpunosti izoliranih teritorija, koje su ostala u sred pustinje ili opkoljene protivničkim snagama. Vojni helikopteri vrše stalnu pomoć tim područjima.
Neka od takvih mjesta je zapadni dio centra Halepa i Sefira, zatim zapadne provincije iste regije Nubi, te idlibske regije Vadiu'd Dayf i Ebu'z Zuhur. Takva situacija je i sa vojnim bazama koje u Haseki i Deiru'z Zoru kontroliraju pripadnici ISIS-a.
Naoružane kurdske grupe kontroliraju provincije grada Haseke, zatim grad Kamishli, Afrin i Kobani, u kojem duže od mjesec traju žestoki sukobi sa pripadnicima ISIS-a.
Kontrola na graničnim prijelazima
Granični prijelazi Keseb i Kamishli na granici sa Turskom, Al-Velid na iračkoj, Nassib na lordanskoj i Masnaa na libanskoj granici kontroliraju Assadove snage. Opozicione grupe pod kontrolom drže granične prijelaze Babu's Selame na turskoj granici, te prijelaz na Golanskim planinama i granični prijelaz Dera'a na granici sa Jordanom.
Teroristička organizacija ISIS kontrolira granični prijelaz Abu Kemal na sirijsko-iračkoj granici, te prijelaze er-Rai, Cerablus i Tel Abyad na sirijsko-turskoj granici.
I kurdske grupe kontroliraju nekoliko graničnih prijelaza poput Derbasiya na granici sa Turskom, Simalka i Yarubiya na granici Sirije sa Irakom.