Italijanski državnici vodili tajne razgovore sa mafijom

Svijet 28. okt 201414:29 > 14:34
Snapshot

Italijanski predsjednik Georgio Napolitano dao je danas iskaz kao svjedok na velikom suđenju na kome se više državnih službenika optužuje za tajne razgovore sa sicilijanskom mafijom devedesetih godina prošlog vijeka.

 Tužilaštvo iz Palerma, koje želi da baci svjetlo na mračan period kada je država bila na meti mafijaških napada, ispitivalo je aktuelnog šefa države prvi put u historiji Italije.  

Napolitano (89) nije optužen ni za kakav zločin i pozvan je kao svjedok koji bi mogao da ima saznanja korisna za suđenje, ali bi njegovo svjedočenje moglo da baci sjenku na sliku predsjednika koji je učinio mnogo da Italiju izvuče iz političkih i ekonomskih previranja proteklih godina, ocijenio je Reuters.  

Tužilaštvo tvrdi da je više uticajnih političara i policajaca, u nastojanju za zaustavi nasilje, razgovaralo s mafijaškim bossovima, nakon što su istaknuti sudija u borbi protiv mafije Giovanni Falcone, njegova supruga i trojica tjelohranitelja ubijeni u eksploziji bombe 1992. godine.  

Spremnost države da uđe u razgovore s mafijom poslije ubistva Falconea, zapravo je podstakla nove bombaške napade, navodi tužilaštvo, uključujući ubistvo još jednog sudije, Paola Borsellina, dva mjeseca kasnije.  

U vrijeme bombaških napada, Napolitano je bio predsjednik Donjeg doma italijanskog parlamenta, a šef države postao je 2006. godine.  

Tužilaštvo je željelo da ga pita o pismu iz 2012. koje mu je uputio njegov pravni savjetnik Loris D'Ambrosio, a koje ukazuje da je Napolitano znao za razgovore.  

Među 10 optuženih su Nicola Mancino, koji je u to vrijeme bio ministar spoljnih poslova Italije i Salvatore Toto Riina, nekada najmoćniji mafijaški bos u Italiji.  

Medijima nije bilo dozvoljeno da prate proces, što je naišlo na proteste italijanskih novinara, a osobama prisutnim na saslušanju iza zatvorenih vrata nije bilo dozvoljeno snimanje.  

Oko 40 ljudi, uključujući tužioce, sudije i advokate odbrane, prisustvovalo je suđenju koje je iz Palerma, premješteno u u palatu Kvirinale u centru Rima.  

Napolitano je prethodno osigurao pismeno svjedočenje, ali je odbio da govori pred sudom, kada je tužilaštvo prvobitno uputilo zahtjev za njegovim pojavljivanjem u oktobru prošle godine.  

Predsjednik Italije pristao je na davanje iskaza prošlog mjeseca.