Obilježeno 70 godina od bacanja atomske bombe na Hirošimu

Svijet 06. aug 201508:33 > 10:22
REUTERS/Toru Hanai

U Japanu je obilježeno 70. godina od prvog nuklearnog napada u historiji čovječanstva, kada su SAD bacile atomsku bombu na grad Hirošimu i prinudile Japan na kapitulaciju, čime je okončan Drugi svjetski rat.

Ceremoniji obilježavanja u Hirošimi prisustvovalo je desetine hiljada ljudi, japanski premijer Šinzo Abe i predstavnici 100 zemalja, među kojima i ambasadorka SAD Caroline Kennedy.

Da bismo živjeli zajedno, moramo da uništimo apsolutno zlo i vrhunac nehumanosti koje predstavlja nuklearno oružje. Sada je vrijeme da reagujemo“, rekao je gradonačelnik Hirošime, Kazumi Macui.

Minutom šutnje u 8.15 po lokalnom vremenu (23.15 GMT) je u Memorijalnom parku u Hirošimi odata pošta žrtvama, čiji se broj procjenjuje na oko 140.000. Tačno u to vrijeme, 6. avgusta 1945. godine američki bombarder “Enola Gay” bacio je atomsku bombu “Litlle boy” na Hirošimu, koja se na nalazi u zapadnom dijelu Japana. SAD se nisu izvinile za taj čin, kao ni za drugi atomski napad na Nagasaki 9. avgusta 1945, gdje je stradalo 74.000 ljudi.

Nijedan američki predsednik nikad nije posjetio ta dva grada.

Poslije atomskog napada, Japan je kapitulirao 15. avgusta 1945. godine što je omogućilo da se Drugi svjetski rat zvanično završi dvije nedjelje kasnije, 2. septembra 1945. godine.

Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters
Reuters

Kerry ističe značaj nuklearnog sporazuma sa Iranom

Američki državni sekretar John Kerry izjavio je danas da 70. godišnjica bacanja atomske bombe na Hirošimu ukazuje na važnost nuklearnog sporazuma koji je Iran sklopio sa šest svjetskih stila.

Kerry je u Maleziji, tokom razgovora sa kineskim premijerom Fumijom Kišidom, rekao da godišnjica bombardovanja Hirošime “vrlo snažno podsjeća” na utjecaje rata, ali i ukazuje na važnost dogovora sa Iranom, kojim se, kako SAD tvrde, Teheran spriječava da napravi atomsko oružje.

“Naši odnosi sa Japanom su među najvažnijima. Velike smo demokratije koje sarađuju i dijele zajedničke vrijednosti i viziju budućnosti”, izjavio je Kerry, javlja AP.