Lučki grad Tianjin pogodile su dvije snažne eksplozije u srijedu uveče, u kojima su stradale 44 osobe, povrijeđeno je 520 ljudi, a 66 ih je u kritičnom stanju.
Iako je tačan uzrok nije poznat, sumnja se na slučajno paljenje transportnog kontejnera ispunjenog eksplozivom.
Ipak, incidenti ove vrste nisu rijetkost u ovoj zemlji dalekog Istoka. Evo nekoliko sličnih nesreća koje su u decenijama iza nas .
Dehui, požar u tvornici peradi; 2013.
Najmanje 119 je poginulo, a 54 ih je povrijeđeno u velikom požaru u fabrici peradi. Izazvan je curenjem amonijaka. Velikim žrtvama je doprinjeo i nerezonski potez šefova pogona, koji su zaključavali vrata s vana kako radnici ne bi hodali i “besposličarili”.
Kolaps rudnika u Shanxiju; 2008.
klizište je uzrokovalo kolaps rudnika u Shanxi provinciji, gdje je stradala 281 osoba. Iako su vlasti pokušale za nesreću okriviti velike kiše, istraga je pokazala da je rudnik imao standarde ispod svake crte.
Eksplozija rudnika u Laobaidongu; 1960.
Mnoge od velikih nesreća u Kini dešavale su se zbog neuslovnih rudnika. U rudniku mrkog uglja u Laobaidongu 684 osobe su poginule što je druga najveća nesreća u Kini od osamostaljenja 1942. godine. Eksplozija metana uzrokovala je tragediju, a istraga je zaključena tek 1992. godine.
Katastrofa u rudniku Benxhiu; 1942.
Mješavina gasa i ugljane prašine uzrokovala je katastrofu velikih razmjera 1942. godine, odnijevši 1.549 života. Ovo je inače “rekord” po pitanju katastrofa u rudnicima u svijetu.
Puknuće brane u Banqiaou; 1975.
Globalno najveća katastrofa desila se 750 kilometara zapadno od Bankoka. Obilne kiše uzrokovale su ogroman tajfun, a prirodna katastrofa je prešla granice Kine. Variraju brojevi koji se pominju u vezi sa brojem stradalih i nestalih, tačnije nikada nije utvrđen. Preliminarni izvještaji navode 100.000 žrtava, mada neki navodi kažu da je ta cifra bila duplo veća.