Izbjeglička kriza koja već mjesecima potresa Evropu doseže svoj vrhunac. Hiljade izbjeglica očajnički na granicima Evrope čeka da im ta Evropa pomogne. No to se ne događa ili se događa presporo.
Na primjeru izbjeglica koji spavaju u šatorima u Berlinu možemo vidjeti kako svako od nas može dati svoj doprinos u pomaganju izbjeglicama.
Voda, hrana, lijekovi, odjeća – sve to svakodnevno treba svima onima koji su u potrazi za novim domom.
Evo kako svi mi možemo pomoći i to bez puno truda.
1. Pomozite u prevodu
Ako pričate neki od jezika od kuda dolaze izbjeglice to već puno znači. Odgovorite im na mnogobrojna pitanja koja ih muče, objasnite im kako da ostvare neka svoja prava i što se oko njih događa.
2. Besplatno iznajmite sobu
Ukoliko ste u mogućnosti, udomite nekoga na nekoliko dana. Time biste puno pomogli onima koji nemaju krov nad glavom.
3. Donirajte svoje stare stvari i odjeću
Imate nešto što vam više ne trebate, ali i dalje nije za bacanje? Odlično, to možete donirati izbjeglicama. Stara roba, posteljina, cipele, namještaj, mikrovalne, pelene, igračke….lista je nepregledna.
4. Naučite izbjeglice osnove svog jezika
Mogućnost osnovne komunikacije na jeziku zemlje u kojoj se nalaze puno će im pomoći. Nažalost, vrlo je lako moguće da u bezizlaznoj situaciji budu i po više mjeseci zbog čega će im osnove jezika jako pomoći.
5. Dajte izbjeglicama dio svog vremena
Mnogi od izbjeglica dolaze iz ratom zahvaćenih područja i treba im da ih neko sasluša i pruži koju riječ utjehe. Odvedite porodicu s djecom do igrališta, pričajte s njima uz čaj ili kafu i sl.
6. Pokažite grad izbjeglicama
Izbjeglice ne mogu sve vrijeme biti oko svojih šatora i teško im se snalaziti u novoj sredini u kojoj se nalaze prvi put. Pokažite im grad i mjesta koja im mogu biti od koristi.
7. Pitajte treba li im momentalna pomoć
Ukoliko ste u blizini, pitajte šta im treba odmah. To je vjerovatno nešto što će im puno pomoći. Isto tako, možete se obratiti organizacijama koje pomažu izbjeglicama i upitati ih kako možete pomoći.
8. Pomozite bez puno truda
Ne obećajite nešto što kasnije nećete ispuniti. Mnogi se zgražaju nad “virtuelnim” pomaganjem, ali ponekad uključivanje u virtuelne grupe može dodatno osvijestiti veličinu problema kod drugih i potaknuti ih i da oni učine nešto poput donacije novaca ili hrane.
9. Informišite se i propitujte sve
Dobro se informišite o izbjeglicama i pozadini njihovih problema. Važno je znati što se događa u njihovim domovinama da biste ih razumjeli. Nemojte biti puni predrasuda.
10. Volontirajte
Ako ne znate kako biste pomogli, a imate viška vremena, prijavite se za volontiranje. Koordinatori udruga vrlo će vam rado reći kako možete besplatno pomoći.