Oglas

Pobunjenici: Režim Bashara al-Assada postaje sve brutalniji

author
N1 BiH
31. okt. 2014. 20:18
>
18:50
zarobljeni
Snapshot | Snapshot

Pripadnici ISIS-a su preuzeli kontrolu nad najvećim naftnim i plinskim nalazištima u provinciji Homs. U međuvremenu u Siriji bjesni trogodišnji rat. Pobunjenici tvrde - režim Bashara al-Assada postaje sve brutalniji, uz pomoć iranskih plaćenika. CNN-ov reporter donosi ovu priču.

Oglas

Pobunjenici sada kopaju. Polagano, jer je operacija spašavanja drugačija. Oni znaju da izlaz, koji sam mogu vidjeti, pripada režimskim borcima.

- Gdje su tvoji prijatelji, pitaju ga?

- Žele ga živog, znatiželjno pitajući - da li je iz Jemena?

Ne, ovo je zapravo, nešto s čime se oni nisu do sada susretali.

u zavojima i malaksao, ne može govoriti njihov arapski u kameru. Zapravo on je Afganistanac.

Dovoljno dobar da ga zadrže. Hranili su ga - što se može provjeriti na ovim snimkama.

"Moje ime je Saed Ahmad Hussaini", kaže.

"Iranci su nas doveli u Siriju da se borimo i branimo svetište Zanab. Ne želim se više boriti", kaže da je plaćen oko 500 dolara mjesečno kako bi se borio.

Dug je put između dviju zaraćenih zemalja, ali smo u istočnom Afganistanu pronašli drugi dio ove priče.

U ovom malenom selu, ljudi koji su se nekoć borili s talibanima, danas se bore na strani sirijskog režima. Nakon treninga u Iranu došli su samo da se kratko pozdrave sa porodicama i da dobiju blagoslov svojih očeva da se mogu boriti. Vjeruju da se mogu boriti protiv Amerike u Siriji.

On želi otići tamo iz dva razloga. Jedan je da se bori protiv onih koji su uz pomoć Amerikanaca u Siriji, a drugo jer ih Iran plaća da se bore tamo.

"Prije ovoga mi smo bili dijelom talibana u Afganistanu, ali nakon što je usljed naših neslaganja došlo do tenzija među nama, napustili smo talibane i otišli u Iran" dodaje ovaj muškarac.

Kaže da su odvezeni u bazu, s povezom preko očiju, na 15 dana treninga sa pješadijskih oružjem.

I bit će isplaćeni u ovim iranskim bankama. Ali znaju jako malo o ratu Siriji.

"Za sada nemamo puno informacija o ISIS-u, ali ako ih vidimo u Siriji, definitivno ćemo sjesti s njima i razgovarati. Ukoliko bi naše misli bile slične, mogli bismo postati prijatelji", dodaje Sirijac.

Talibani, stari američki neprijatelji, sada u njihovoj novoj borbi.

No i dalje stranci dolaze u sirijski vrtlog.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama