HRW: Izbjeglice u Mađarskoj zarobljene u jezivim uslovima

Svijet 11. sep 201515:53 > 16:39
REUTERS/Yannis Behrakis

Mađarska krši internacionalne i svoje zakonske regulative prilikom obezbjeđivanja adekvatnog smještaja i uslova za izbjeglice, kaže za N1 regionalna istraživačica Human Rights Watch-a za Balkan i Istočnu Evropu Lidija Gal.

Prema njenim riječima, ova država ne ispunjava svoju obavezu da tim ljudima obezbjedi humane uslove.

Hiljade su zarobljene u centrima za registraciju u mjestu Reske, u kampovima u Segedinu, i na stanici Keleti u apsolutno užasnim uslovima. Mađarska je dužna da obezbijedi uslove za boravak ovih ljudi, ali to ne čini”, navodi ona.

Gal dodaje da će novi zakoni koje bi mađarski parlament trebalo da usvoji narednog utorka donijeti nove probleme na granici Srbije i Mađarske.

“Granica će biti zapečaćena i tranzitne zone će biti izgrađene na ničijoj zemlji, što znači da tehnički neće biti na mađarskoj teritoriji. To je fikcija, jer dok god mađarske vlasti kontrolišu tu teritoriju, njihova jurisdikcija je na snazi. Ne možete jednostavno izdvojiti jedan dio zemlje i reći kako ljudska prava tu ne važe”, kaže Gal.

Prema njenom mišljenju, novi zakoni prema kojima će procedura provjere za dobijanje azila biti ubrzana na svega osam dana značiće da će taj posao biti odrađivan pro forme, i da će ljudi masovno biti vraćani u Srbiju, koju je mađarska vlada 1. avgusta označila kao bezbjednu tranzitnu državu.

Podsjetimo, novi mađarski zakoni značiće automatsku zatvorsku kaznu za izbjeglice koje ilegalno pokušaju da pređu granicu, a pomaganje ovim ljudima također će se tretirati kao krivično djelo.

HRW: Nema vode ni medicinske njege

HRW je u saopštenju za javnost navela da su mađarske vlasti odbile njen zahtjev, kao i zahtjeve drugih organizacija i novinara da posjete centre poznate kao “Hangar 1” i “Hangar 2”. Ipak, kako se dodaje, uspjeli suda dođe na 500 metara od centara, kao i do fotografija iz “Hangara 1” u razgovoru s 24 tražioca azila.

Unutar tih prostora se izbjeglice drže u malim grupama šatora u otvorenim prostorima ograđenim metalnim ogradama.

Intervjuisani su rekli da im je dato malo ili nimalo podataka o propisima o pritvoru i administrativnim procedurama. Nema stalnih ni prevodilaca, što doprinosi problemima u komunikaciji.

Mnogi od intervjuisanih izgleda da su bili zadržani duže od 36 sati koliko je po mađarskom zakonu dozvoljeno za policijsko zadržavanje u svrhu registracije na granici. Također su rekli da praktično nemaju nikakvu medicinsku negu u centrima, kao i da su dobijali jedva jestivu hranu. Kažu i da nedostaje pijaće vode i da su mnogi morali da pribjegnu nečistoj vodi namjenjenoj pranju.

Molio sam ih za mlijeko za bebu i samo su mi rekli da odem. Potrebna nam je čista voda za bebu i djecu (drugih porodica), ali nam je policija rekla da uzmemo prljavu vodu“, rekao je čovjek koji je kod Reske zadržan sa suprugom i detetom.

HRW je naveo da je skoro 150.000 izbjeglica stiglo u Mađarsku u 2015. godini, kao i da je do 3.000 njih prešlo iz Srbije svaki dan prošle nedjelje.