On ima kriminalni dosje zbog korupcije i karijernu mrlju da je 90-ih bio premijer u vrijeme najvećih demonstracija u Francuskoj od 1968. godine, ali bez obzira na to trenutno je najpopularniji francuski političar.
Zaboravite Nicolasa Sarkozyja: prava priča o povratku je Alain Juppe, piše Reuters. Juppe sa svojih 69 godina polako izranja kao najozbiljniji konzervativni kandidat za predsjednika 2017.
Kako političar na pragu sedamdesete i s takvom reputacijom može biti vodeći kandidat za predsjednika države, zbunjuje mnoge. Juppeu se prozor za Elizejsku palaču otvorio i rekordno niskom popularnošću njenog sadašnjeg stanovnika, Francois Hollandea, i odbojnošću koju mnogi francuski konzervativci osjećaju prema bivšem predsjedniku Sarkozyju, koji se prošli mjesec počeo pripremati za kampanju za novi mandat.
To je omogućilo Juppeu, aktualnom gradonačelniku Bordeauxa, da se predstavi kao najbolji kandidat i osvajanjem glasova s centra odbrani se i od predsjedničke kandidature Marine Le Pen iz ekstemno desne Nacionalne fronte.
Najviši rejting
Među politikama koje zagovara nalaze se oslobađanje Francuske od onog što naziva “luđačkom košuljom” 35-satne radne sedmice, podizanje dobi za odlazak u penziju s 62 na 65 godina i smanjivanje broja zaposlenika francuskog ogromnog javnog sektora.
Zasad izgleda da takvi planovi ne odbijaju Francuze: anketa Ifopa objavljena u Paris Matchu ovog mjeseca kaže da 63 posto ispitanika ima dobro mišljenje o Juppeu. To je najviši rejting nekog francuskog političara na funkciji.
Još važnije, ankete sugeriraju da bi mogao pobijediti Sarkozyja bitki za predsjedničku nominaciju konzervativaca.
Sin vlasnika poljoprivrednog imanja s jugozapada Francuske, Juppe je kao briljantni mladi tehnokrat meteorski stigao do francuskih političkih visina i imao jednako brz, ponižavajući pad.
“Najbolji među nama”
Bivši predsjednik Jacques Chirac opisao ga je kao “najboljeg među nama” kad ga je imenovao premijerom 1995. godine. Međutim, njegovi pokušaji da reformira francusku državu blagostanja brzo su propali nakon što je opći štrajk paralizirao zemlju. Dvije godine kasnije na izborima su ga pomeli socijalisti.
Juppe se povukao u Bordeaux kao gradonačelnik, ali je 2004. dobio uvjetnu zatvorsku kaznu jer je stranka Okupljanje za republiku (RPR) dok joj je bio na čelu zlopotrijebila javna sredsta. Njegove pristaše tvrde da je bio žrtveni jarac prakse koja je u to doba bila vrlo raširena.
Višekratno politički prekrižen, Juppe je iskoristio svoje mjesto gradonačelnika jednog od najvećih francuskih gradova da pokaže da je u dodiru s običnim ljudima i neutralizirao je problematičnu prošlost smislom za humor.
Čovjek sa smislom za humor
“U politici nikad niste zauvijek otpisani, samo pogledajte mene”, rekao je ranije ove godine što mu je donijelo prvu nagradu Francuskog press kluba za politički humor.
Juppe je uvijek dobivao potporu Francois Bayroua, čelnika male Stranke demokratskog pokreta. Ali nije bio miljenik sviju.
Njegov politički mentor Chirac (81) ga je volio, ali ne i Chiracova supruga Bernardette. Ona je bila za Sarkozyja i javno je kritizirala Juppea kao “hladnog, vrlo hladnog”, kao osobu koja ne privlači ljude, prijatelje, moguće glasače.
Sarkozyjevi birači igraju na kartu njegovih godina, ali Juppe smatra da mu je to prednost. Kad bi mu završio mandat imao bi 76, i, kako kaže, ne bi tražio još jedan. A to, pak, znači da za vrijeme svog mandata ne bi morao povlačiti populističke poteze.
Juppe sam kaže da birači moraju znati da, ako će ga poduprijeti, moraju biti spremni na promjene.
Frederic Dabi iz agencije za istraživanje javnog mišljenja Ifop kazao je da nezadovoljstvo Francuza sadašnjim političarima, deset do dvadeset godina mlađim od Juppea, znači da su “njegova rezerviranost i ozbiljnost iz hendikepa postale prednost”.
“Ovo je Juppeov trenutak, ali postoji puno prepreka na putu do mjesta predsjednika”, upozorio je. Primjerice, pitanje je ko će biti socijalistički protukandidat, a niti Sarkozyja se ne smije otpisati.