Od kada je izbio rat u Siriji, 15. marta 2011. godine, strašne i potresne scene svakodnevno dolaze iz ove zemlje. Prema podacima UN-a, rat je odnio više od 250.000 života.
Siriju je napustilo blizu 4 miliona ljudi, dok je interno raseljeno još 7 miliona.
Nekad u Siriji nije bilo sve tako crno…
How sad is this….#Homs, #Syria before and after.
(Via @mohamedghilan ) pic.twitter.com/k0a4T4QUKJ
— Fàqìràh Nàqshbàndìyà (@23Blissful) September 8, 2015
Iako je režim diktatorski, Sirija nije bila “klasična” islamska zemlja. Uređenje je i prije Assadovih bilo sekularno sa elementima socijalizma. Ustvari, Sirija je jedina arapska država sa sekularnim sistemom, a po Ustavu šerijat (islamski zakon) je zabranjen u ovoj zemlji.
This before and after photo from Syria will absolutely shock you. – Looks like Detroit http://t.co/sDOXD8MJpA pic.twitter.com/TVti6w1RTi
— ❌ Donald Broom ?? (@donaldbroom) September 29, 2015
Sirijci su se tokom historije pokazali kao odlični domaćini, za razliku od onoga što se njihovim izbjeglicam događa danas. Iračke izbjeglice su ovdje dočekane bez ikakvih predrasuda i diskriminacije, prenose mediji. Za razliku od Sirijaca ostale države iz Perzijskog zaljeva ni tada, a ni sad nisu primile niti jednu izbjeglicu.
So very tragic. Syria, before the war and after. Pic via @cramsingapore pic.twitter.com/PlXgcZkTji
— Supriya Unni Nair ?Stay home. Stay safe. (@SupriyaUnniNair) September 22, 2015
Vladajuća dinastija Assad na vlast je došla 1970. godine, poslije vojnog puča. Od tada čeličnom rukom vladaju državom. Ipak, mnogi ističu da je zahvaljujući njima visoka stopa pismenih Sirijaca, te da svaki četvrti stanovnik ove zemlje ima fakultetsku diplomu.
https://twitter.com/AnnaGenove/status/644944567406592001
Sirija se prije rata ponosila svojom multikonfesionalnošću. Pored većinskog muslimanskog stanovništva u ovoj državi su kršćani činili 10 posto populacije. Brojna je i jevrejska zajednica.
#Aleppo before and after #Halab #Syria pic.twitter.com/bePmkAxlLn
— Marta Clinco (@MartaClinco) June 17, 2015
U Siriji žene ne moraju nositi hidžab, za razliku od drugih arapskih zemalja.
Syria’s heritage in ruins: before and after pictures http://t.co/cGcCkCBOx8 pic.twitter.com/ib9baf1q9C
— Oskars Pauga (@OPauga) September 30, 2015
I možda glavni razlog izbijanja rata u Siriji. Sirija je jedina mediteranska zemlja koja je još uvijek vlasnik svojih naftnih kompanija. Vlada nije željela da ih privatizuje jer “bogatstvo pripada narodu Sirije”. Procjene govore da Sirija ima naftne rezerve od 2.500 miliona barela, a dozvolu da je eksploatišu imaju isključivo državne fabrike.