Japan se našao na udaru kritika nakon što je objavljen podatak da je država odobrila status izbjeglica za samo 27 osoba u 2015. godini, uprkos tome što Japan dobija rekordan broj zahtjeva.
Aktivisti su poručili da Vlada Japana mora učiniti više za unesrećene ljude.
U odnosu na 2014. godinu broj zahtjeva prošle godine je povećan za čak 50 posto, a azil je tražilo 7.586 ljudi, prema podacima objavljenim od strane Ministarstva pravosuđa, navodi list The Asahi Shimbun.
To je peta godina zaredom da Tokio bilježi rast tražitelja azila.
Ipak, japanska vlada može se “pohvaliti” podatkom da su prošle godine primili 16 osoba više u odnosu na 2014. kada je azil dobilo samo 11 osoba. U procentima, manje od 1 posto zahtjeva za azil je odobreno.
Najviše zahtjeva za azil traže Nepalci (1768), Indonežani (969), Turci (926), Mijanmarci (808) i Vijetnamci (572), dok je pet Sirijaca željelo u Japan.
Onih 27 koje je dobilo azil su iz Afganistana, Sirije, Etiopije, Šri Lanke, Eritreje i Nepala.
“Postoje mnogi kandidati koji ulaze u Japan na kraći period, ali i oni koji sa drugim vizama žele ostati i raditi u Japanu“, rekao je dužnosnik Ministarstva.
Za razliku od Japana, Njemačka je u 2015. godini primila 1,1 milion zahtjeva za azil, a očekuje se da će blizu 500.000 osoba ostati.
Iako je Japan ratificirao Konvenciju UN-a o izbjeglicama iz 1951. godine, koja definiše izbjeglicu kao nekoga ko je u potrazi za boljim životom i bježi iz svoje domovine zbog straha i opasnosti, Japan je i dalje na oprezu zbog lažnih zahtjeva.
Premijer Japana, Shinzo Abe, izjavio je pred Općom skupštinom UN-a kako će njegova zemlja donirati 1,5 milijardi dolara pomoći izbjeglicama.
On je dodao da je Japanu potrebnije rješavanje vlastitih problema, kao što je pad nataliteta, nego pomaganje onima koji traže azil.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.