Italija je trenutno jedina zemlja u zapadnoj Evropi koja ne priznaje istospolni brak. U italijanskom Senatu traje rasprava o prijedlogu Zakona o istospolnim zajednicama koji je podijelio i vladajuću ljevicu i desnu oporbu. Više u priči CNN-ove dopisnice iz Rima Barbi Laca Nado.
Aktivist za gay brakove Andrea Rubera i Dario De Gregorio su sretna porodica, no žele više.
“U Kanadi smo vjenčani i ondje smo imali djecu. Rođeni su u Kanadi legalno, preko surogat majke. Polubraća su jedno drugom, a mi smo roditelji svo troje”, kaže Rubera. “Nakon devet sati leta stižemo u Italiju gdje postajemo dva samohrana oca koji povremeno žive zajedno dijeleći isti stan”
Istospolni parovi poput Andree i Daria sada žele da Italija poštuje njihov brak. Oni i deseci hiljada drugih zauzeli su italijanske ulice tražeći jednakost i osnovna prava poput poreznih olakšica i prava nasljeđivanja. Italijanski parlament sada raspravlja o zakonu koji bi priznao ta prava istospolnim parovima, pod pritiskom Evropskog suda za ljudska prava, koji smatra kako njihovim uskraćivanjem Italija krši ljudska prava.
To je tema na koju u Italiji veliki utjecaj ima Vatikan. Najsporniji dio zakona je onaj koji se tiče usvajanja djece.
Novinar Massimo Franco prati politiku Vatikana. “Jako osjetljivo pitanje je usvajanje. To je problem. S te tačke gledišta ne vidim razliku među katolicima i nekatolicima. Postoje katolici koji se slažu i koji se ne slažu s ovim zakonom. “
Italijani su podijeljeni.
Costanza Miriano iz odbora “Porodični dan” kaže da vjeruju ‘da niko od takve seksualne orijentacije nema pravo imati djecu.’ “S druge strane, djeca imaju prava, a prvo i osnovno pravo je imati oca i majku.”
Italijanski biskupi i mnoge udruge koji se protive zakonu organiziraju takozvani “marš za dan porodice” ovoga vikenda, kako bi istaknuli svoj ugao. Očekuju velik odziv, kao prošlog juna, kada su se na prosvjede odazvali deseci hiljada ljudi. Parlamentarna rasprava mogla bi potrajati sedmicama prije glasanja No, čak i ako zakon prođe, mogao bi konačno završiti na referendumu.
U međuvremenu, porodice poput Andree i Daria, predstavljaju realnost istospolnih brakova u Italiji. Podijeljenih i tretiranih drugačije, dok pokušavaju biti jednakima.
Evo priče: