Najmanje 60 ljudi je poginulo, a više od 110 ranjeno u tri eksplozije koje su danas odjeknule u južnom dijelu Damaska, a odgovornost za napad preuzela je takozvana Islamska država.
Za to vrijeme, u Ženevi su u toku mirovni pregovori sirijske vlade i opozicije kako bi se zaustavio rat. U međuvremenu, zbog izbjeglica, Austrija diže ograde i uvodi nova pravila.
Prvi put od početka sukoba u Siriji predstavnici vlade Bashara Al-Assada i opozicije sjede za istim stolom kako bi započeli razgovor o prestanku sukoba u toj zemlji. Sastanci će se ordžati u Švicarskoj pod pokroviteljstvom UN-a i specijalnog izaslanika Staffana de Misture.
Iako su najavili bojkot pregovora, predstavnici opozicije su se pojavili u Ženevi kako bi pokušali zaustaviti krvavi rat koji je do danas odnio više od 250 hiljada života i raselio milione.
Niko, međutim, ne očekuje da će pregovori biti brzi i efikasni. Nakon godina sukoba, eksperti predviđaju duge i otežane razgovore, naročito ako jedan od uslova bude silazak Bashara Al-Assada sa vlasti. Sve do konačnog potpisivanja mira, Sirijci koji bježe od rata i dalje će plaviti zemlje Evropske Unije.
Kako bi odvratila izbjeglice od ulaska u njihovu državu, Austrija je podigla dva metra visoku ogradu duž granice sa Slovenijom, a uvela je i nova posebna pravila o ulasku izbjeglica u tu zemlju. Austrija će od sada dnevno propuštati samo 500 izbjeglica, a oni koji žele u zemlju moraju imati valjanu dokumentaciju i dokaze da su njihova krajnja odredišta Austrija ili Njemačka. Sami Austrijanci misle da ograda i nova pravila neće donijeti željene rezultate.
“Mislim da je to glupo rješenje. Ograda neće zaustaviti hiljade izbjeglica iz Slovenije da pokušaju ući u Austriju. Mislim da politika mora uraditi nešto kako bi se rat u Siriji zaustavio”, komentarisao je stanovnik Spilfelda Peter.
A politika, ili tačnije diplomatija, počela je raditi na onome što je trebala uraditi davno: zaustaviti krvoproliće i Sirijcima vratiti njihove živote.