Njemačka kancelarka, Angela Merkel, na još jednom samitu, pokušava da podstakne lidere EU na traženje zajedničkog rješenja izbegličke krize. Ipak, jasno je da i Njemačka mora da mijenja svoj kurs otvorenih vrata i da joj zatvaranje Balkanske rute u tome pomaže.
Turska je pak spremna da smanji broj onih koje svakodnevno stižu u Evropu, pa možda i da primi sve izbjeglice koji nisu iz Sirije, ali za to ima svoje uslove: traži dodatne milijarde eura, ukidanje viza i ubraznje pretpristunih pregovora.
“Turska je spremna da radi zajedno sa Evropskom unijom, Turska je spremna za članstvo u EU. Vjerujem da sva neslaganja možemo prevazići putem saradnje”, istakao je Ahmet Davotoglu.
I pored potrebe za strateškim partnerstvom EU je turskog premijera dočekala sa neugodnim pitanjima o Kurdskom problemu, medijskim slobodama i ljudskim pravima.
“Ako Turska zaista želi da se priključi EU, onda mora poštovati evropske standarde”, istakao je premijer Irske Enda Keni.
Ove teme zvuče kao svojevrsna ucjena Unije. Samit je zato neočekivano produžen.
“Imali smo vrlo otvorenu razmenu mišljenja i premijer Davutoglu se prirodno nije složio sa našim stavovima, ali sloboda medija je za Evropsku uniju ključni element našeg identiteta”, kaže predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.
Njemačka želi da izbjegne čak i pominjanje zatvaranja balkanske rute.
“Kako smanjiti broj izbeglica ne samo u jednoj, već u svim zemljama – uključujući Grčku. Ne radi se bilo kakvom zatvaranju. Danas je važno da pronađemo održivo rješenje zajedno s Turskom”, navela je nemačka kancelarka Angela Merkel.
Za Grčku, koju je dosadašnja izbjeglička kriza, u sred njene krize, koštala preko milijardu ipo eura, svako rešenje koje se ne usvoji danas je kasno.
“Ovo je zajednički problem, a ne problem jedne zemlje. To je evropski problem, zato moramo naći kolektivno rešenje. Na žalost između dva samita smo imali dogovor koji nije primenjen. Dogovor koji se ne primenjuje nije dogovor uopšte”, ističe Aleksis Cipras.
I pored protivljenja Atine i pokušaja Berlina da stvari nazove drugim imenom, zatvaranje balkanske rute, sve je više opcija zemalja između Grčke i Njemačke.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.