U ponedjeljak počinje sprovođenje sporazuma EU i Turske. Turska bi trebalo da prihvati dio izbjeglica koji žele u zemlje EU, a koji trenutno ne ispunjavaju standarde za zahtjev za azil. I pored toga što je gotovo sve spremno, humanitarne organizacije su zabrinute za dobrobit onih koji će sa granica biti vraćeni u Tursku.
Otok Lezbos. U antičko doba poznat po mitološkim legendama, u novije vrijeme – po izbjeglicama. Ovo je prva stanica za izbjeglice koji bježe od rata u Siriji i Iraku. Ujedno i je pretposljednja. Od sutra će hiljade njih biti odvedeno u Tursku. Ne svojom voljom i odlukom, iako su aplicirali za azil u EU, što je uzbunilo humanitarne i organizacije za ljudska prava.
“Vjerujemo da još postoje nedostaci u obje zemlje koji se moraju riješiti. Nemamo ništa protiv izmiještanja, ali ovim ljudima treba međunarodna zaštita, aplicirali su za azil i krše im se ljudska prava”, smatra Boris Cheshirkov iz UNHCR-a.
Tamo gdje odlaze, u prihvatne centre u Turskoj, također nije idealno. Nakon bombardovanja, gladi, vremenskih uslova, stresa i svega ostalog što su prošli, o izbjeglicama se, kažu u UNHCR-u neko mora bolje brinuti.
“Možete zamisliti da su mnogi od ovih ljudi proživjeli grozne ratove, ljudska prava su im kršena, neki vjerovatno pate od PTSP-a, a mnogi su i žrtve torture. Strpati ih u zatvoren i mali prostor je kao kazna, umjesto da pravo na traženje azila bude osnovno ljudsko pravo, što i jeste”, dodaje Cheshirkov.
Prvi brodovi će sa otoka Lezbos u Tursku odvesti 750 izbjeglica. Svi bi oni radije nastavili svoja putovanja prema razvijenim zemljama EU, a najnoviji protesti u Turskoj zbo
g sporazuma te zemlje i EU daju im za pravo da misle da u Turskoj neće biti dobrodošli.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.