Turski premijer Ahmet Davutoglu dočekao je goste iz EU na aerodromu u Gaziantepu. Bezbjednost je na visokom nivou, a delegacija je napustila pistu autobusom sa dva strijelca koji stoje na krovu vozila, navodi AP.
Delegacija se odmah uputila u izbeglički kamp u Nizipu, u blizini granice sa Sirijom, gde su razgovarli sa nekima od oko 5.000 izbeglica.
Organizacija za ljudska prava Human Rights Watch pozvala je njemačku kancelarku Angelu Merkel i zvaničnike Evropske unije da ponovo razmisle o sporazumu s Turskom o migrantskoj krizi.
Mađarski premijer Viktor Orban ocijenio je da je Evropska unija je u izbegličkoj krizi potčinjena Turskoj pod pritiskom njemačke kancelarke Angele Merkel, što može imati nesagledive posljedice.
Sporazumom Turske i EU predviđeno je da Turska prihvati sve migrante koji su poslije 20. marta ilegalno ušli u Grčku, a da zemlje članice Unije zauzvrat prime onoliko izbjeglica koliko ih bude vraćeno u Tursku, sve do ispunjenja kvote od 72.000 ljudi.
Izbeglice taj sporazum vide kao rampu za ulazak u EU.
“Sastanak Merkelove i Erdogana nije u našu korist. Oni rešavaju svoje probleme. Niko od njih ne brine o nama. Mi želimo samo da prođemo, kunem se samo to, nismo došli da pravimo probleme”.
Evropska komisija trebalo bi već 4. maja da donese odluku o liberalizaciji viznog režima za Tursku.
Teško je međutim očekivati da će Ankara do tog datuma ispuniti svih 72 uslova, od kojih su mnogi čisto politički.
U Vijeću Evrope, premijer Ahmet Davutoglu je zaprijetio da, ako Evropska unija ne ispuni svoj dio dogovora o izbeglicama, i ako se ne pridržava plana o viznoj slobodi, „naravno niko ne može da očekuje da se Turska pridržava svojih obaveza“.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.