Više od 8.500 mladih Jevreja i Poljaka odalo je poštu žrtvama holokausta u tradicionalnom, 25. "Maršu živih", nemom pohodu stazom smrti od kapije njemačkog nacističkog loga Auschwitz na jugu Poljske, do gasnih komora i Spomenika žrtvama holokausta.
Pohod pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete Izraela kao svojevrsni živi čas historije za mlade Jevreje, kojima se tradicionalno pridružuju vršnjaci iz Poljske, na terenu najveće fabrike smrti koju su njemački nacisti podigli na jugu okupirane Poljske, krenuo je popodne od glavne kapije nekadašnjeg logora Auschwitzc-Birkenau i ciničnog nacističkog napisa na ulazu “Rad oslobađa”.
Sa mladim Jevrejima iz 40 zemalja svijeta i Poljacima u nemom pohodu pored Zida smrti gdje su nacisti streljali logoraše, pored baraka do gasnih komora, odjeveni u bijelo-plave jakne u bojama Izraela, sa zastavama svojih zemalja, prošli su ove godine i neki od preživjelih logoraša, ministar pravde Izraela Ayelet Shaked i nekadašnji glavni rabin Izraela Meir Lau.
“Marš živih je simbol preporoda jevrejskog naroda, jevrejske države i obaveze da ga branimo od onih koji žele da ga unište”, poručio je iz Tel Aviva učesnicima ovogodišnjeg Marša živih premijer Izraela Benjamina Netanyahu.
U ruševinama dvije najveće gasne komore u logoru Auschwitzc-Birkenau učesnici Marša živih zapalili su šest baklji da podsjete na šest miliona Jevreja koje su nacisti uspjeli da likvidiraju u svom monstruoznom “riješenju” jevrejskog pitanja u Evropi i kao baklje zahvalnosti za pravedne među narodnima svijeta, ljude koji su ignorišući rizik često i po vlastiti život Jevreje tokom Drugog svjetskog rata krili i spašavali od holokausta.
Ove godine Marš živih u znaku je 80. godišnjice tzv. Nirnberških zakona koji su položili temlje antisemitskoj politici Hitlerove Njemačke i 70. godišnjice kraja suđenja poglavarima Hitlerove Njemačke i nacistima za zločine protiv čovječanstva u Nurnbergu.
“Marš živih” kao projekt edukacije mladih Jevreja u želji da se holokaust nikad ne zaboravi kako se ne bi ponovio započet je 1988. godine i do sada je u Maršu živih nijemo tri kilometra staze smrti prevalilo preko 220.000 mahom mladih, a sa njima i predsjednici i premijeri Izraela i Poljske i duhovni velikodostojnici više religija.
U logoru Auschwitz, proširenom na susjedni Birkenau, stradalo je prema podacima Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau najmanje 1,1 milion ljudi, mahom poljskih i evropskih Jevreja, ali i Sinti i Roma, Poljaka, zarobljenih vojnika sovjetske Crvene armije i pripadnika drugih evropskih naroda.
Logor su 27. januara 1945. godine oslobodili vojnici Crvene armije i taj dan se u svijetu obilježava kao Dan sjećanja na žrtve holokausta, dok Marš živih prolazi u proljeće na Jom ha-šoa kada se žrtava holokausta sjećaju u Izraelu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.