Bundestag razmatra rezoluciju o masakru nad Armenima

Svijet 02. jun 201609:15 > 09:23
N1

Njemački parlament danas treba da razmotri rezoluciju kojom se turski masakr nad Armenima u Prvom svjetskom ratu priznaje kao genocid.

Ukupno 630 poslanika Bundestaga izjasniće se o rezoluciji pod nazivom “Sjećanje na genocid nad Armenima i drugim hrišćanskim narodima 1915. godine”, koju su predložile vladajuća konzervativno-socijaldemokratska koalicija i opoziciona Stranka zelenih.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u srijedu da podržava rezoluciju, ali neće učestvovati u glasanju zbog neodložnih obaveza i sastanaka, prenio je portparol njemačke Vlade Kristijan Virc.

Martin Šefer, portparol šefa njemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera koji se javno usprotivio usvajanju rezolucije, izrazio je nadu da odluka Bundestaga neće pojačati tenzije u odnosima Njemačke i Turske.

Turski premijer Binali Jildrim nazvao je rezoluciju “apsurdnom” i dodao da će njeno usvajanje nepovoljno utjecati na odnose Ankare i Berlina.

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan izrazio je juče u telefonskom razgovoru sa Merkelovom zabrinutost zbog mogućeg usvajanja rezolucije.

Sa druge strane, armenski predsjednik Serž Sarkisijan izrazio je nadu da reakcije Turske neće uplašiti njemačke poslanike i ocijenio da usvajanje rezolucije neće dovesti u pitanje sporazum EU i Turske o rješavanju izbjegličke krize.

Turska i Armenija se spore oko masakra nekoliko stotina hiljada Armena za vrijeme otomanskog carstva u Prvom svjetskom ratu. Armenija smatra taj masakr genocidom, dok to Turska žestoko odbacuje, tvrdeći da je broj poginulih preuveličan.

Istoričari procjenjuju da je u otomanskom carstvu tokom i poslije Prvog svjetskog rata ubijeno 1,5 miliona Armena što stručnjaci smatraju prvim genocidom 20. vijeka.

Nasljednica carstva, Turska Republika, proglašena 1923. godine, negira da je to bio genocid, već da su to samo žrtve građanskog rata i nemira tokom raspada Otomanskog carstva, čiji je broj preuveličan i da je pogibije bilo na obje strane.

Turska navodi da je tada poginulo između 250.000 i 500.000 ljudi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.