Avganistansko ministarstvo za moral smijenilo je više od 280 pripadnika bezbjednosnih snaga zbog toga što nijesu pustili bradu u protekloj godini i pritvorilo više od 13000 ljudi zbog “nemoralnih djela”, saopštili su juče zvaničnici.
Ministarstvo za prevenciju poroka i širenje vrlina je u svom godišnjem operativnom izvještaju navelo da je oko polovine pritvorenih pušteno nakon 24 sata. Nijesu precizirali o kakvim se navodnim prekršajima radi niti koji je pol pritvorenih, ističe agencija Rojters.
Mohibulah Mohlis, direktor za planiranje i zakonodavstvo u ministarstvu, rekao je na konferenciji za novinare da su zvaničnici u proteklij godini uništili 21 328 muzičkih instrumenata i spriječili hiljade korisnika računara da prodaju “nemoralne i neetičke” filmove.
Identifikovan je 281 pripadnik bezbjednosnih snaga koji nema bradu u oni su otpušteni, u skladu sa talibanskim tumačenjem islamskog zakona, kazao je on.
Ministarstvo za moral, koje je preuzelo prostorije raspuštenog Ministarstva za žene u Kabulu nakon što su talibani preuzeli vlast 2021. godine, našlo se na meti kritika od strane organizacija za ljudska prava i Ujedinjenih nacija zbog ograničenja koja su uvedena ženama i zbog gušenja slobode izražavanja.
Misija UN u Avganistanu izvijestila je o slučajevima u kojima su zvaničnici Ministarstva za moral zaustavljali i privodili žene, ponekad na nekoliko sati, zbog nepoštovanja njihove interpretacije islamskih pravila oblačenja.
Talibani su ove optužbe odbacili kao “neutemeljene”, ističe Rojters.
Ministarstvo za moral nije pružilo podatke u vezi sa nadzorom nad oblačenjem žena ili njihovim putovanjima bez muškog staratelja. Saopštilo je da se radi na novom planu kako bi se osiguralo poštovanje pravila islamskog oblačenja, pod nadzorom vrhovnog duhovnog vođe koji se nalazi u južnom gradu Kandaharu.
“Na osnovu uputstava Vrhovnog vođe, nacrt plana za poštovanje ženskog hidžaba je formulisan i odobren”, rekao je Mohlis.
Ministarstvo za moral je ranije izjavilo da žene treba da pokrivaju lice ili nose burku koja pokriva cijelo tijelo, i da će sprovođenje tih pravila uključivati “podsticaj” tako što će u slučaju nepoštovanja biti kažnjavani muški članovi porodica, a ne direktno žene.
Većina Avganistanki pokrivala je kosu u javnosti i prije dolaska talibana na vlast, ali pojedine, naročito u Kabulu, nijesu pokrivale lica ili nosile burke.
Mokhlis je kazao da su spriječili preko 200 slučajeva prodaje žena i preko 2600 slučajeva nasilja nad ženama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!