Afrički džinovski pacovi, poznati po svom izuzetnom njuhu, mogli bi postati novi ključni alat u borbi protiv nezakonite trgovine divljim životinjama, zahvaljujući inovativnom projektu nevladine organizacije APOPO sa sjedištem u Tanzaniji. Ovi pacovi, koji već pomažu u otkrivanju mina i tuberkuloze, sada su obučeni za otkrivanje ilegalnih pošiljki kao što su slonove kljove, rogovi nosoroga i ljuskice pangolina.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu “Frontiers in Conservation Science”, pacovi su u istraživačkoj ustanovi trenirani da otkriju najčešće švercovane divlje vrste, koristeći svoj osjetljiv njuh kao alat protiv organiziranog kriminala koji koristi sofisticirane metode prikrivanja. Na primjer, krijumčari kriju slonovaču obojenu kao drvo, a čak je umotavaju u čokoladu kako bi je prošvercovali kroz vizuelne i rendgenske kontrole.
Senzacionalni rezultati u luci Dar es Salaam
U testovima provedenim prošle godine u luci Dar es Salaam, pacovi su otkrili 83% ciljeva, čak i kada su predmeti bili maskirani. Čim pacov nanjuši ilegalnu supstancu, aktivira lopticu pričvršćenu na posebnom prsluku, što daje signal vodiču. Ovi rezultati obećavaju u borbi protiv krijumčarenja, koja godišnje donosi prihod od čak 23 milijarde dolara.
Dopuna psima u detekciji
Doktorica Izzy Szott, koja vodi projekat, kaže da su pacovi “komplementarni alat” za pse, posebno u zagušenim kontejnerima gdje su pacovi znatno fleksibilniji. Za razliku od pasa, pacovi mogu raditi s različitim vodičima, a treniranje i održavanje su jeftiniji, što je od značaja jer ilegalna trgovina divljim životinjama često dolazi iz ekonomski manje razvijenih regija.
Nove metode za smanjenje rizika za krijumčare
Crawford Allan iz WWF-a naglašava da poboljšane metode detekcije povećavaju rizik za krijumčare, podižući cijene na crnom tržištu i smanjujući potražnju. Ako se ova inicijativa pokaže uspješnom, APOPO planira dalje operativne testove na aerodromima i proširenje na druge međunarodne luke.
Ovaj pristup mogao bi pomoći i u suzbijanju bolesti koje se prenose sa životinja na ljude, poput virusa ebole i SARS-a, što ilegalna trgovina divljim životinjama može izazvati.
Sa životnim vijekom do osam godina, afrički džinovski pacovi predstavljaju dugoročnu investiciju u borbi protiv kriminala. Doktorica Szott s optimizmom zaključuje: “Pacovi su do sada odgovorili na svaki izazov”, prenosi CNN.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!