Vlasti u državama članicama Europske unije ne čine dovoljno da istraže vjerodostojne izvještaje o kršenjima ljudskih prava, uključujući smrtne slučajeve, na svojim granicama, saopštilo je tijelo EU zaduženo za kontrolu ljudskih prava.
Agencija EU za temeljna prava (FRA) saopštila je da agencije za ljudska prava i nevladine organizacije prijavljuju “ozbiljna, ponavljajuća i raširena kršenja prava migranata i izbjeglica pri upravljanju granicama“, ali da uprkos “vjerodostojnim” izvještajima mnoga nisu istražena, piše Guardian.
Sve veći broj slučajeva ide pred Europski sud za ljudska prava, postavljajući pitanja o upravljanju granicama u najmanje tri zemlje, navodi se.
“Nacionalne vlasti u Grčkoj, Hrvatskoj i Mađarskoj nisu učinkovito istražile incidente zlostavljanja i gubitka života pri upravljanju granicama. Primjeri uključuju nedovoljne napore da se lociraju i saslušaju žrtve i svjedoci, ometanje odvjetnika u njihovom radu i nedostatak pristupa ključnim dokazima (npr. snimkama s nadzora granice)” istaknuto je.
Grčka migracijska politika u središtu je pozornosti otkako je Adriana, prenatrpani ribarski brod, potonuo u junu prošle godine uz gubitak otprilike 500-650 života.
FRA je navela pet primjera ističući ono što smatra manjkavim pristupom gubitku života i optužbama za nasilje u pograničnim europskim državama. U jednom od najeklatantnijih slučajeva navodi se otkriće djeteta bez pratnje koje su volonteri pronašli bez svijesti s frakturiranom lubanjom i natečenom usnom u Francuskoj.
Dijete je uhapsila policija nakon što se skrivalo u kamionu namijenjenom Ujedinjenom Kraljevstvu. Slučaj i tvrdnje o mogućoj umiješanosti policije prijavljeni su javnom tužitelju u Boulogne-sur-Meru, ali dijete kasnije nije bilo moguće pronaći.
Hrvatska policija je 2020. godine presrela četvoricu Afganistanaca koji su neregularno ušli u zemlju. Prema agenciji za prava, držani su dva dana, ponižavani i premlaćivani. Incident se istražuje, ali prema riječima odvjetnika žrtava, počinitelji nisu identificirani.
U aprilu 2020. malteške su vlasti naredile ribarskom brodu da odveze brod u nevolji natrag u Libiju. U šest dana na moru umrlo je ili nestalo 12 ljudi. Sudac je zaključio da nema prima facie dokaza za krivične optužbe, rekla je FRA.
U junu 2022. dvoje Palestinaca koje je Grčka priznala kao izbjeglice navodno su bili izloženi fizičkom i seksualnom zlostavljanju i ostavljeni su na splavu za spašavanje u moru nakon što ih je zaustavila policija na Kosu. Turska obalna straža ih je spasila, a službena prijava još uvijek nije u postupku pred grčkim državnim tužiteljem.
Direktor FRA-e, Sirpa Rautio, rekao je: “Previše je optužbi za kršenje ljudskih prava na granicama EU. Europa ima dužnost postupati prema svima na granicama pošteno, s poštovanjem i u potpunosti u skladu sa zakonom o ljudskim pravima”.
Agencija je sastavila plan od 10 tačaka koji uključuje redovne smjernice i obuku za lokalne tužitelje i istražitelje o tome kako zaštititi žrtve i kako prikupiti i sačuvati dokaze, uključujući podatke s mobilnih telefona.
Olakšavanje sudjelovanja žrtava u krivičnom postupku i njihova zaštita bili su najvažniji, navodi se u izvještaju.
“Istražne vlasti trebale bi zatražiti zapise nadzora granice i kamera na tijelu, globalne pozicione sisteme, zapise patrolnih automobila i telefone službenika”, dodaje se.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!