Iako ga Izrael nije priznao, koordinisani napad na Hezbollah, u kojem su eksplodirale hiljade pejdžera koje koriste članovi libanske grupe, gotovo sigurno predstavlja Mossadovu operaciju. Izraelska obavještajna služba već decenijama cilja vođe Hamasa i Hezbollaha, a ako se potvrdi njihovo učešće u ovom napadu, to bi značilo značajnu eskalaciju sukoba.
Iako mnogi špekulišu o hakovanju kao uzroku eksplozija, najvjerovatnije se radi o sabotaži uređaja. Prvi izvještaji ukazuju da su eksplodirali novi modeli pejdžera koje je proizvela kompanija čiji je lanac snabdijevanja napadnut.
Yossi Melman, koautor knjige “Špijuni protiv Armagedona” i drugih radova o izraelskoj obavještajnoj službi, izjavio je da su ovi pejdžeri “nedavno isporučeni”. Također je dodao: “Znamo da Mossad stalno uspijeva da prodre u Hezbollah”. Međutim, Melman je doveo u pitanje stratešku logiku napada, u kojem je stradala desetogodišnja djevojčica.
“Ovaj napad povećava rizik od eskalacije granične krize u rat,” upozorio je Melman. On je napad okarakterisao kao “znak panike” Izraela jer, iako pokazuje sposobnost direktnog udara na Hezbollah, nije bio precizan i neće promijeniti širu stratešku situaciju. “Ne vidim nikakav napredak u ovome”, zaključio je Melman.
Autor navedene knjige vjeruje da će Hezbollah vjerovatno odgovoriti na napad. Ranije tog dana, izraelska služba Shin Bet otkrila je plan Hezbollaha da ubije bivšeg izraelskog sigurnosnog zvaničnika putem daljinski aktivirane eksplozivne naprave iz Libana.
Ovaj plan sugeriše da je napad na pejdžere možda bio odgovor, u vidu poruke “sve što vi možete, možemo i mi”. Međutim, Izrael je i ranije sprovodio atentate i spektakularne napade koji su imali neočekivane rezultate.
Tako su izraelski agenti 1996. upotrijebili sabotirani mobilni telefon da ubiju Yahyu Ayyasha, tadašnjeg glavnog bombaša Hamasa u Gazi. Ayyash je osmislio strategiju samoubilačkih napada na izraelske autobuse, ali njegovo ubistvo izazvalo je novi talas bombaških napada na autobuse.
Khaled Meshal, još jedan lider Hamasa, preživio je pokušaj atentata 1997. Izraelski agenti otrovali su ga tokom operacije koju je odobrio tadašnji premijer Benjamin Netanyahu. Jordan je reagovao hapšenjem izraelskih agenata i zaprijetio da će ih pogubiti ukoliko Izrael ne dostavi protuotrov.
U februaru 2010., tim od 11 atentatora ubio je Mahmouda al-Mabhouha, lidera Hamasa, u njegovoj hotelskoj sobi u Dubaiju. Atentatori su koristili lažne europske pasoše, a uprkos složenosti operacije, snimci sa sigurnosnih kamera otkrili su njihove poteze.
Britanski Guardijan zaključuje kako su od početka rata između Izraela i Hamasa zabilježeni mnogi pokušaji eliminacije vođa palestinske grupe. Ismail Haniyeh, tadašnji politički vođa grupe, ubijen je “projektilom kratkog dometa” u Teheranu u augustu – što je izazvalo upozorenja Irana da će odgovoriti direktnom vojnom akcijom protiv Izraela.
Iako se Iran suzdržao od napada, rat između Izraela i Hamasa bliži se drugoj godini, dok tenzije s Hezbolahom na sjeveru vjerojatno nikada nisu bile veće.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!