Bivši potpredsjednik SAD-a i Nobelovac Al Gore smatra da ono što je dosada urađeno na polju klimatskih promjena u Glasgowu može biti dobra polazna osnova za nastavak rada. Gore također smatra da je žalosno što na samitu nije bilo kineskog lidera koji ima veliku odgovornost. S Goreom razgovarao CNN-ov Wolf Blitzer.
Blitzer: Gospodine potpredsjedniče, hvala vam puno što ste nam se pridružili. Čuveni ste podigli uzbunu o klimatskim promjenama svojim dokumentarcem “Neugodna istina” i za taj trud ste dobili Nobelovu nagradu. Od tada su globalne temperature rasle po strmoj krivulji. Koliko je važno za svjetske lidere da postignu rezultate na ovom samitu COP26 prije nego što bude prekasno?
Gore: Pa, pre svega, hvala ti što si me pozvao, Vuk. Veoma je kritično. Mislim da većina svih razumije da u to vrijeme koristimo tanku ljusku atmosfere koja okružuje našu planetu, kao da je to otvorena kanalizacija, stavljajući svo ovo zagađenje koje zadržava toplotu tamo. I videli smo posledice koje su naučnici predvideli da će se desiti svi ovi teški pljuskovi i poplave i suše i uragani i porast nivoa mora i sve ostalo. I tako, sada postoji široko rasprostranjen konsenzus u SAD-u i cijelom svijetu da ovi lideri zaista moraju brže doći do sporazuma koji dovode do mnogo značajnije akcije.
Blitzer: Predsjednik Bajden kaže da su ciljevi Pariskog klimatskog sporazuma još uvijek na dohvat ruke. Ali izvještaj UN-a objavljen tek prošle sedmice procjenjuje da bi emisije trebale biti smanjene sedam puta brže od trenutnih obaveza da bi se ispunio taj cilj. Da li je to još moguće?
Gore: Da, cilj ograničavanja povećanja temperature na ne više od 1,5 stepeni Celzijusa, to je 2,7 stepeni Farenhajta, taj cilj je još uvek na dohvat ruke. Zemlje se moraju kretati brže. Ali dozvolite mi da kažem ovo, mislim da je predsednik Bajden imao izuzetno uspešnu posetu ovde, dva dana koja su – pa, zaista tri, zaista prepuna govora, sastanaka i akcija koje su zaista napravile razliku. Održao je sjajan govor na velikom sastanku lidera, a danas je to pratio sa sjajnom inicijativom o šumama, a zatim o metanu, kojem treba više pažnje. Mislim da je napravio veliku razliku u vremenu koje je proveo ovdje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare