Kako UN gleda na aktualna dešavanja na Bliskom istoku, kolika je odgovornost koalicijskih partnera Benjamina Netanyahua, kolika palestinskih lidera, a kolika međunarodne zajednice samo su neka od pitanja na koja u intervjuu za N1 odgovara specijalna izvjestiteljica UN za ljudska prava na palestinskim teritorijama Francesca Albanese.
N1: Nedavno sam razgovarao sa ljudima u regionu o nedavnim akcijama IDF-a na Hramskoj gori. Sve ono što je Izrael uradio jeste da je svalio krivicu na leđa Palestinaca, za sve što se tamo dešavalo. Vi izvještavate za Ujedinjene nacije o situaciji na okupiranoj teritoriji. Dakle, kakav je Vaš stav o situaciji na terenu?
ALBANESE: Hajde da počnemo tako što ćemo reći da su napadi na brdo Hrama i Al-Aqsu bili nepromišljeni i van granica onoga o čemu ste možda već govorili. Sporazum o statusu quo kojeg je Izrael dužan da poštuje, prekršio je osnovna ljudska prava palestinskog naroda u pogledu vjerskih prava, prava na molitvu, na bogosluženje u kritičnom trenutku u godini. A napad, trebamo naglasiti nije ni bez presedana, ni izolovan jer je ove godine život izgubilo više od 90 ljudi, 90 Palestinaca i oko 15 Izraelaca. Tako da znam da postoji tendencija također prilično uobičajena među zapadnim medijima da se okrivljuju Palestinci, a posebno omladina. Htjela bih da ukažem na činjenicu da dok razgovaramo, da je Palestincima u posljednja 24, 36 sati, nakon pritiska na Izrael, Palestincima je bilo dozvoljeno da se slobodno mole na Al-Aqsi i nije bilo nasilja. Dakle, naravno, ne isključujem da bi moglo doći do nasilja na palestinskoj strani, već je to reakcija na stalne provokacije kojima su Palestinci izloženi. I da podsjetim gledaoce da se slično nasilje dogodilo 2021. godine i u drugim nižim razmjerima 2022. Tu je palestinska novinarka, Mariam Barguti, koja je govorila o domino efektu. Dakle, ovi projektirani napadi sa strane Izraela, ove smišljene provokacije Izraela, Palestincima na najsvetijim od svetih mjesta za njih, u najsvetijem mjesecu za njih, koji izazivaju samoubilačku reakciju, a to su rakete iz Gaze, a zatim bombardovanja iz Izraela u Gazu. Dakle, ovo se dešava u kontekstu okupacije koja vodi izraelsku okupaciju, koja djeluje izvan onoga što je dozvoljeno međunarodnim pravom. I ovo je uzrok problema.
N1: Premijer Benjamin Netanyahu dao je načelnu riječ svom ministru sigurnosti Itamaru Ben-Gviru, jednom od najradikalnijih političara u Izraelu, koji je obećao da će formirati nešto što se zove Nacionalna garda pod njegovom kontrolom. Mnogi ljudi su mi rekli da će to biti njegova privatna policija koja će biti poslata protiv Palestinaca. Izraelski kolumnista i novinar Gideon Levy mi je prije samo nekoliko dana rekao da je Ben-Gvir bio bilo gdje na zapadu, bio bi označen kao neonacista i da bi njegova stranka bila označena kao neonacistička stranka koja će pokušati učiniti neopisive stvari. Šta će se dogoditi Palestincima i situaciji na okupiranim teritorijama ako Itamar Ben-Gvir dobije ovu tzv. Nacionalnu gardu?
ALBANESE: Dakle, prije svega, dozvolite mi da kažem nešto o ovoj Nacionalnoj gardi jer je Izrael jedna od zemalja sa najsofisticiranijim vojnim i sigurnosnim sistemima. Ima pravni okvir za sigurnosne agencije i agencije za provođenje zakona. Sigurnosne i funkcije za sprovođenje zakona već izvršavaju ovlaštene agencije, kao što su izraelska policija i Shinbet. Iraelska policija djeluje u Izraelu, a zatim vojska, okupacione snage djeluje na Zapadnoj obali i vlada Gazom de facto. Dakle, ovo je kontekst. Nejasno je koja je sigurnosna svrha kojoj bi služila ova Nacionalna garda. I još jedna stvar je ta da po međunarodnom pravu možete imati snage sigurnosti, možete imati Nacionalnu gardu, ali one uvijek trebaju da rade po principima nužnosti, razlike i proporcionalnosti. Nejasno je kako će ta garda funkcionirati. Dakle, da, razumijem anksioznost i prokupiranost među Izraelcima koji vide direktnu vezu između onoga što je Ben-Gvir, ko je doseljenik i kolonista, onoga što je radio i antipalestinske mržnje i huškanja koje se prenosi i onoga što rizikuje da učini sada kada je dio vlade. Idemo sada na koji izraz koristi Gideon Levy. Gledajte, nacifašistički je jezik, to je terminologija koja ima specifičnu težinu i može značiti mnogo stvari, ali je vrlo osjetljiva za upotrebu. I ja lično ne, glede države Izrael i u vezi sa istorijom mnogih Jevreja zbog užasa koji su proživjeli, zbog evropskog antisemitizma koji je kulminirao Šoom, radije ne koristim ovaj jezik jer odvlači fokus od onoga što je danas. Ali jedno je sigurno i oni su to odmah osudili- Smotirchu je bilo dozvoljeno da daje genocidne izjave protiv Palestinaca, uključujući i nesavjesne izjave dok je bio u Evropi. A kakva je reakcija, uključujući Evropu? Samo puke riječi osude. To je ono zbog čega su neobjašnjivi dvostruki standardi i izuzetnost koja se garantuje Izraelu i njegovim zvaničnicima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!