Oglas

Albanija, Brazil, Gabon, Gana i UAE nove članice Vijeća sigurnosti UN-a

author
FENA
04. jan. 2022. 21:39
>
21:42
UN_Vijece_sigurnosti_Palestina_Xihua
Fena | Fena

Vijeće sigurnosti UN-a dobilo je u utorak pet novih članica kada su Albanija, Brazil, Gabon, Gana i Ujedinjeni Arapski Emirati i zvanično preuzeli svoje pozicije koje su osvojili na izborima u junu.

Oglas

Ambasadori su dali kratke izjave, postavili su zastave svojih zemalja skupa sa zastavama ostalih članica pred prostororijom vijeća, i pozirali su za grupnu fotografiju - noseći maske na licima i stojeći na distanci jedni od drugih, priznavajući realnost aktuelne pandemije koronavirisa. Ceremoniju postavljanja zastava započeo je Kazahstan kada je bio primljen u vijeće u 2018.

Petnaestočlano vijeće je najmoćnije tijelo UN-a. Kina, Francuska, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države pet su stalnih članica s pravom veta.

Ostale članice bira 193-člana Generalna skupština na kratke dvogodišnje mandate, koji se dodjeljuju po svjetskim regijama.

Estonija, Niger, St. Vincent i Grenadini, Tunis i Vijetnam zvršili su svoje mandate u petak.

Zemlje često godinama lobiraju za mjesto u vijeću. Pobjeda na izborima omogućuje im pravo glasa za mirovne misije i ostalim pristupima vijeća svjetskim žarišnim tačkama, kao i snažan glas u pitanjima međunardnog mira i sigurnosti, prenosi AP.




Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad




Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama