U Hagu je počela petodnevna Konferencija zemalja članica Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja kojom u ime Bosne i Hercegovine predsjedava ambasador BiH u Nizozemskoj, Almir Šahović. Timpovodom ambasador je bio gost novog dana.
Na početku gostovanja Šahović je naglasio da su zemlje članice na dnevnom redu već imale jednu od najdelikatnijih stvari, usvajanje budžeta, ali su postigli konsenzus i nakon kratke diskusije budžet je usvojen.
Predsjedavanje Konferencijom predstavlja, ističe, ogromnu čast, budući da se radi o najvećem multilateralnom događaju kojim je BiH ikad predsjedavala.
Smatra da njegov izbor na čelo Konferencije predstavlja veliki signal povjerenja koje 193 zemalja članica imaju prema BiH, kao i njemu koji predstavlja našu zemlju.
Kada je u pitanju sam rad ove organizacije, odnosno učinak Konvencije o zabrani upotrebe hemijskog oružja, koja je donesena 1997. godine, kaže kako se radi o najuspjelijoj konvenciji kada je u pitanju razoružavanje, s obzirom da je zbog OPCW-a i ovog dokumenta većina hemijskog oružja gotovo u potpunosti uništena. Zbog svog rada, podsjetio je, ova organizacija je i dobila Nobelovu nagradu za mir.
Istom Konvencijom propisuje se i uništavanje zaliha hemijskog oružja. No, nisu sve zemlje ispoštovale tu odluku. Ima li Organizacija načina da ih primora da Konvenciju ispoštuju do kraja?
“Ima, i to putem Konvencije i činjenice da su praktično sve zemlje svijeta članice ove organizacije, i do sada smo kao organizacija postigli izuzetno dobar uspjeh vezano za uništenje hemijskog naoružanja. Većina zemalja koje su imale najveće arsenale hemijskog oružja su došle skoro do stopostotnog procenta uništenja. U ovoj geopolitičkoj situaciji postoje informacije da se neke zemlje nažalost vraćaju proizvodnji i upotrebi hemijskog oružja”, naglasio je Šahović.
Ipak, dodaje, većina zemalja koje se u žargonu organizacije nazivaju kao one koje posjeduju najveću hemijsku industriju su u najvećoj mjeri ispoštovale one dijelove Konvencije koje se tiču obaveze uništenja. Postoje informacije o kojima nije mogao konkretno govoriti, jer se radi o povjerljivim podacima.
Teme kojima će se raspravljati u naredna četiri dana na Konferenciji
Tema je mnogo, a 3-4 su najinteresantnije za trenutnu geopolitičku sitaciju, navodi, izdvajajući rat između Rusije i Ukrajine, i svega onog što se dešava tamo. “Neovisno od tehničkih pitanja koja su vezana za informacije koje bi mogle voditi potvrdi eventualne upotrebe hemijskog naoružanja postoji pitanje statusa Rusije u organizaciji, odnosno u Izvršnom vijeću OPCW-a”, pojašnjava, i dodaje kako je ovo prvi put u historiji oe organizacije da postoji mogućnost da Rusija bude stavljena van Izvršnog vijeća. Takva odluka bila i snažan signal članica vezano za osudu agresije Rusije protiv Ukrajine, naglašava.
Kada je u pitanju značaj odluka koje se donose na ovakvim događajima, smatra kako bi odluke na ovom zasjedanju mogle značajno uticati i predstavljati “dodatni pritisak, posebno na Rusiju vezano za promejnu aktivnost u Ukrajini”.
Komentirajući trenutnu geopolitičku situaciju, kazao je kako vjeruje da “ima razloga za paniku i strah”, s obzirom da živio u komplikovanom vremenu.
“S jedne strane imamo agresiju Rusije na Ukrajinu, koja može da se proširi i dalje na određene dijelove Europe. S druge stane imamo užasnu tragediju na Bliskom Istoku koja takođe prijeti da se pretvori u veliki rat regionalnog karaktera, mislim da svi imamo veliki razlog da budemo zabrinuti. Kako izaći iz te situacije, mislim da niko nema konkretan odgovor, međunarodna diplomacija mora nastaviti da ima svoju šansu i multilateralna diplomacija je možda jedini odgovor u pokušaju smirivanja tenzija i pronalaženja određenih rješenja koja bi zadovoljila makar minimalne pozicije svih učesnika”, podvukao je.
Kada je u pitanju pozicija Bosne i Hercegovine na geopolitičkom planu, smatra da je glavni zadatak bh. diplomacije posebno u ovim multilateral organizacijama da poveća svoju međunarodnu vidljivost i pokuša se nametnuti i pokazati da iako je mala zemlja sposobna je da bude konstruktivna i značajan subjekt međunarodnih odnosa, a da ne bude samo objekt odnosno tema nekog međunarodnog skupa.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!