Flota brodova američke vojske, koja je ranije ove godine imala ključnu ulogu u misiji privremene izgradnje pristaništa u Gazi, suočava se sa značajnim izazovima u pogledu održavanja i spremnosti, navodi se u novom izvještaju Ureda za odgovornost vladi (GAO). Izvještaj, objavljen ove sedmice, ističe širok spektar problema koji ograničavaju sposobnost vojske da ispuni sve veće zahtjeve misije, naročito u Indo-Pacifičkoj regiji, gdje je potreba za ovakvim plovilima u porastu.
Prema nalazima GAO-a, flota američke vojske trenutno operira sa manje od 40% sposobnosti, što je značajan pad u odnosu na traženu stopu od 90%. Osim toga, veličina flote gotovo je prepolovljena od 2018. godine, sa 134 plovila, koliko ih je bilo te godine, na samo 70 brodova do maja 2023. Ovaj pad je dijelom rezultat povlačenja plovila iz upotrebe tokom 2018. i 2019.
“Zvaničnici vojske izjavili su da ovi niski procenti spremnosti, zajedno sa manjim brojem plovila nakon povlačenja, negativno utječu na operativnu spremnost i sposobnost vojske da ispuni svoje misijske zahtjeve”, navodi se u izvještaju. U praksi to znači da je u bilo kojem trenutku dostupna manje od polovine plovila iz flote.
Flota američke vojske bila je pod ozbiljnim nadzorom ove godine tokom problematične misije privremenog pristaništa, čiji je cilj bio poboljšanje dostave humanitarne pomoći Palestincima u Gazi. CNN je u junu izvijestio da vojska ili nije dovoljno održavala ili opremala plovila za uspostavu privremenog pristaništa, poznatog kao Zajednička logistika duž obale (Joint Logistics Over the Shore – JLOTS).
“Vojni brodovi već desetljećima nisu spremni ni sposobni za stvarne, opasne misije“, izjavio je jedan penzionisani vojni oficir i bivši glavni inženjer na vojnim brodovima za CNN.
Nakon završetka misije pristaništa, koja je bila operativna tek oko 20 dana uz trošak od 230 miliona dolara, vojska je angažovala civilne izvođače da vrate plovila natrag u SAD. Zvaničnici su tada izjavili da je angažiranje civilnih kompanija isplativija i sigurnija opcija za povratak plovila.
Cynthia Smith, glasnogovornica američke vojske, izjavila je da su trenutno tri plovila na putu za povratak u SAD, a jedno prolazi kroz rutinsko održavanje, koje bi trebalo biti završeno do kraja oktobra.
Smith je također navela da vojska “aktivno” radi na rješavanju nedostataka u sposobnosti plovila, te ulaže u modernizaciju flote kako bi ispunila potrebe snaga do 2040. Pored toga, razmatraju se i autonomna plovila kao moguća zamjena za postojeću flotu.
Izvještaj GAO-a upozorava da su “značajni problemi održavanja”, uključujući starenje plovila, nestašicu dijelova i zastarjela oprema, doprinijeli trenutnom lošem stanju flote. Na primjer, jedno plovilo čeka na popravke od 2018. a radovi su više puta odgađani i nadmašili početni budžet za 1,2 miliona dolara.
Sekretarka američke vojske Christine Wormuth izjavila je da vojska aktivno radi na holističkom pristupu za smanjenje ovih problema, a razmatra se i mogućnost iznajmljivanja civilnih plovila kako bi se pojačao kapacitet flote, prenosi CNN.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!