Američki sud: Izraelska kompanija odgovorna za hakovanje WhatsAppa

Svijet 21. dec 202418:24 0 komentara
Amlan Mathur / Alamy / Alamy / Profimedia

Američki sudija donio je u petak presudu u korist kompanije Meta Platforms i njene aplikacije WhatsApp u tužbi protiv izraelske kompanije NSO Group zbog zloupotrebe greške u aplikaciji kako bi instalirala špijunski softver za neovlašteni nadzor.

Phyllis Hamilton, sutkinja Okružnog suda u Oaklandu, Kalifornija, odobrila je zahtjev WhatsAppa i proglasila NSO odgovornim za hakovanje i kršenje ugovora. Prema njenim riječima, proces će sada preći u fazu suđenja kako bi se odredila visina odštete.

Direktor WhatsAppa, Will Cathcart, nazvao je ovu odluku pobjedom za privatnost.

“Proveli smo pet godina dokazujući svoj slučaj jer čvrsto vjerujemo da kompanije koje proizvode špijunski softver ne mogu izbjeći odgovornost za svoje nezakonite radnje”, izjavio je Cathcart na društvenim mrežama. “Kompanije za nadzor trebaju znati da se ilegalno špijuniranje neće tolerisati”.

WhatsApp je izrazio zahvalnost na presudi.

“Ponosi smo što smo se suprotstavili NSO-u i zahvalni mnogim organizacijama koje su podržale ovaj slučaj. WhatsApp nikada neće prestati raditi na zaštiti privatne komunikacije korisnika”, rekao je glasnogovornik kompanije.

Stručnjaci za cyber sigurnost pozdravili su presudu.

John Scott-Railton, viši istraživač kanadske organizacije Citizen Lab, koja je 2016. prvi put otkrila NSO-ov špijunski softver Pegasus, nazvao je presudu prekretnicom s “ogromnim implikacijama za industriju špijunskog softvera”.

“Cijela industrija se skrivala iza tvrdnje da nisu odgovorni za ono što njihovi klijenti rade s njihovim alatima. Današnja presuda jasno pokazuje da je NSO Group odgovoran za kršenje brojnih zakona”, izjavio je Railton.

WhatsApp je 2019. tužio NSO tražeći zabranu i odštetu, optužujući kompaniju za neovlašteni pristup njihovim serverima šest mjeseci ranije kako bi instalirala softver Pegasus na mobilne uređaje žrtava. Tužba tvrdi da je ovim putem nadzirano 1.400 osoba, uključujući novinare, aktiviste za ljudska prava i disidente.

NSO se branio tvrdnjom da njihov softver pomaže organima reda i obavještajnim agencijama u borbi protiv kriminala i terorizma, ali sud je odbacio te argumente.
Američki Vrhovni sud prošle godine odbio je žalbu NSO-a na odluku nižeg suda, čime je omogućeno nastavak tužbe, prenio je Reuters.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!