Dok se izraelski napadi na Pojas Gaze nastavljaju od 7. oktobra, postoji opasnost da se napadi jevrejskih doseljenika koje vlada naoružava protiv Palestinaca na Zapadnoj obali preraste u građanski rat.
Krajnje desničarski izraelski ministar za nacionalnu sigurnost Itamar Ben-Gvir, koji se suočava sa čak 53 optužnice, posebno se ističe po naoružavanju civila na okupiranoj Zapadnoj obali i u cijeloj državi.
Prema informacijama do kojih je došao dopisnik Anadolu, Ben-Gvir, uprkos tome što je u prošlosti osuđivan za poticanje na rasizam, poziva Izraelce da nose oružje.
Poziva žene da se naoružaju
Ben Gvir također poziva i žene u Izraelu da se naoružaju.
“Od početka rata uspostavili smo 496 rezervnih jedinica širom zemlje, nastavit ćemo naoružavati građane i uspostaviti oružanu rezervu jedinice. Oružje spašava živote”, rekao je on u objavi na društvenim mrežama 23. oktobra.
Ben-Gvir je 10. oktobra također objavio na društvenim mrežama da je naredio kupovinu više od 10 hiljada komada vatrenog oružja za distribuciju u naseljima u blizini Pojasa Gaze i oblastima u kojima Arapi i Izraelci žive zajedno.
Također je zvanično pokrenuo “kampanju naoružavanja izraelskih civila”.
Međutim, nakon snimka na kojem on i njegova supruga 23. oktobra dijele civilima puške koje je Ministarstvo nabavilo, sve više se raspravlja o opasnosti od građanskog rata u zemlji.
Bio član rasističkog pokreta “Kah”
Ben-Gvir se od mladalačkih dana isticao po antiarapskim osjećajima i poticanjem na nasilje.
Sa 16 godina je postao član rasističkog pokreta “Kah” kojeg je osnovao rabin Meir Kahane, koji je Izrael zabranio, a Sjedinjene Američke Države proglasile terorističkom organizacijom.
Ben-Gvir je također svojevremeno pružio podršku članu Kaha Baruchu Goldsteinu koji je počinio masovno ubistvo, otvorivši vatru na muslimanske vjernike u Ibrahimovoj džamiji u Hebronu 1994. godine.
Okačio je Goldsteinovu fotografiju u dnevnoj sobi u svom domu i nazvao ga herojem.
Ben-Gvir, koji je bio oslobođen vojne službe zbog radikalnosti svojih stavova, osuđen je za rasizam i podržavanje terorističke organizacije 2007. godine.
Također je 14. oktobra 2022. godine zajedno s nekim doseljenicima upao u kvart Sheikh Jarrah u okupiranom istočnom Jerusalemu/Al-Quds, povukao pištolj na palestinske stanovnike i uputio im prijetnje.
Osuđen za poticanje na rasizam
Ben-Gvir, lider krajnje desničarske stranke Jevrejska snaga, jedan od saveznika izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Ostvario je veliku pobjedu na izborima 2022. godine uprkos rasističkim postupcima i radikalnim idejama, nakon čega je postao ministar nacionalne sigurnosti.
Imenovanje bivšeg osuđenika Ben-Gvira za ministara naišlo je na oštre reakcije kako unutar tako i izvan Izraela.
Izraelski list “Haaretz” objavio je tada: “Kahanizam je pobijedio. Izrael se sada kreće ka desničarskoj, vjerskoj, autoritarnoj revoluciji.”
Ben-Gvir je također poznat po podsticanju nasilja jevrejskih doseljenika prema Palestincima.
Poznat je i po snažnom neprijateljstvu prema Arapima i otvoreno poziva na progonstvo Palestinaca u arapske zemlje kako bi Izrael postao država u kojoj žive samo Jevreji.
Nakon što je 2. decembra 2022. godine izraelski vojnik pucao i ubio nenaoružanog palestinskog mladića iz neposredne blizine, Ben-Gvir je izjavio: “Bravo, pedantan postupak, sretan sam. Sve si nas obradovao i izvršio svoju dužnost.”
Rasistička retorika
Ben-Gvir je poznat i po svojoj rasističkoj retorici te otvorenim provokacijama protiv Palestinaca.
U izjavi za izraelsku televiziju “Channel 12” u avgustu kazao je da on, njegova žena i djeca imajuća veća prava da putuju po Zapadnoj obali u odnosu na Arape.
“Žao mi je, Muhammede, ali to je istina”, kazao je tada.
Ben-Gvir je također izazvao oštre reakcije svojim provokativnim napadima na džamiju Al-Aksa. Zatražio je 3. oktobra da se donese odluka da se Jevrejima omogući da ulaze u Al-Aksu 24 sata i tamo se mole.
Ben-Gvir je ujedno jedan od izraelskih doseljenika u gradu Hebronu, koji se nalazi na jugu okupirane Zapadne obale i kojeg međunarodne organizacije za ljudska prava navode kao primjer aparthejda.
On je 6. oktobra u objavi na društvenim mrežama poručio: “Naši životi su iznad slobode kretanja i trgovine Palestinaca.”
Izrael u opasnosti zbog krajnje desnice
Nakon napada koji je oružano krilo Hamasa pokrenulo protiv Izraela ujutro 7. oktobra, ministar Ben-Gvir je objavio da je proglašeno vanredno stanje, dajući dodatna ovlaštenja snagama za provođenje zakona.
Ben-Gvir je potom naredio povećanje broja policajaca dobrovoljaca.
Međutim, vlada, koju čine desničarski ekstremisti poput premijera Netanyahua i Ben-Gvira, našla se na meti kritika zbog velike sigurnosne slabosti u napadima iz blokirane Gaze 7. oktobra i kašnjenja u stavljanju situacije pod kontrolu.
Nakon napada Hamasa, neki izraelski mediji tvrde su krajnje desničarski ekstremisti u Vladi namjerno doveli zemlju u opasnost.
Najkrvaviji period na Zapadnoj obali
Prema Ujedinjenim narodima (UN), Zapadna obala se suočava sa najkrvavijim periodom u proteklih 18 godina zbog neproporcionalne upotrebe sile izraelske vojske i sve češćih napada naoružanih doseljenika.
Otkako je UN 2005. godine počeo voditi evidenciju o žrtvama u toj regiji, 2022. je zabilježena kao najkrvavija godina kada je 170 Palestinaca ubijeno na Zapadnoj obali u napadima izraelskih vojnika ili naoružanih jevrejskih doseljenika.
U periodu od 7. oktobra ove godine od posljedica izraelskog nasilja poginulo je oko 200 ljudi na tom području, uključujući žene, djecu i starije osobe.
Opširnije u BLOGU.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare