Unutar Evropske unije raste politički pritisak da se uhvati u koštac sa teškim izazovom zaustavljanja uvoza ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG). Međutim, prema analizi agencije Reuters, čini se da nema saglasnosti među zemljama članicama kako da se postigne ovaj cilj, s obzirom da bi uvođenje zabrane otvorilo brojna pravna i praktična pitanja a i upitno je koliko bi takav potez bio efikasan.
U godini nakon početka ruske invazije na Ukrajinu je EU uvela sankcije na uvoz nafte i uglja iz Rusije, te je drastično smanjila oslanjanje na ruski gas iz gasovoda. Međutim, u međuvremenu su zemlje EU povećale svoje ukupne kupovine ruskog LNG-a, potkopavajući obećanje bloka da će prestati koristiti ruska fosilna goriva do 2027. godine. A kao posljedica toga, EU je indirektno poslala milijarde dolara ruskim gasnim kompanijama Gazprom i Novatek.
Kako navodi Reuters, Taj novac se može koristiti za finansiranje rata u Ukrajini, jer energetske kompanije putem poreza doprinose ruskom budžetu.
Analitičari iz CapraView-a, globalne kompanije za predviđanje razvoja događaja po pitanju gasa, procjenjuju da je skoro polovina LNG-a koji je Rusija izvezla u prvih deset mjeseci nakon njene invazije na Ukrajinu otišla u Evropu, što predstavlja približno 14 milijardi dolara prihoda.
Izvoz ruskog LNG-a po regijama
Analiza EU pokazala je da se uvoz ruskog LNG-a povećao na 22 milijarde kubnih metara prošle godine sa 16 milijardi kubnih metara u 2021. godini. Te količine su daleko manje od 155 milijardi kubnih metara ruskog gasa koje je EU koristila svake godine, iako su neke zemlje zabilježile značajan porast od početka rata. Na primjer, analize pokazju da su Belgija i Španija skoro udvostručile uvoz ruskog LNG-a u 12 meseci otkako je Rusija napala Ukrajinu.
Dok raste pritisak da se ovo pitanje riješi unutar 27-člane Evropske unije, i dalje nema saglasnosti o tome kako, s obzirom da postoje ozbiljni rizici od naduvavanja cijena energije i nenamjernog daljeg povećanja ruskih energetskih prihoda.
Evropski komesar za energetiku Kadri Simson pozvao je prošlog mjeseca zemlje članice i kompanije u EU da prestanu kupovati ruski LNG, navodeći da rast uvoza LNG-a predstavlja “rizik za reputaciju” dok EU hvali svoje napore da smanji prihode Rusiji.
Također je prošlog mjeseca španska ministarka energetike Teresa Ribera zatražila od kupaca da ne potpisuju nove ugovore za ruski LNG. Međutim, također je rekla da bi, ukoliko ne bude sankcija, kompanije iz EU koje su prestale da kupuju ruski LNG mogle biti prisiljene da plate kazne zbog kršenja postojećih ugovora.
“Mislim da bi to trebalo da bude dio rasprave u paketu sankcija, jer je inače situacija prilično apsurdna. Tačno je da u ukupnim količinama to nije toliko mnogo. Ali mislim da nije lako objasniti zašto još uvijek prihvatamo ovaj uvoz LNG-a“, rekla je Ribera za Reuters.
S obzirom na političku prepreku odobravanja sankcija, za koje je potrebna jednoglasnost, neki u EU se okreću drugim opcijama.
Prošle sedmice su države članice zajednički predložile da EU stvori pravnu opciju koja bi omogućila zemljama da spriječe ruske firme u tome da angažiraju infrastrukturne kapacitete potrebne za isporuku LNG-a u Evropu.
O prijedlogu, koji je dio zakona koji sadrži šira pravila o tržištima gasa EU, se mora pregovarati sa Evropskim parlamentom. Evropski parlament, međutim, želi da ide dalje i predložio je efektivnu zabranu uvoza ruskog gasa u EU.
“Vremena bez presedana zahtijevaju odgovore bez presedana“, rekao je član Evrpskog parlamenta i bivši poljski premijer Jerzy Buzek.
On je izjavio da je prijedlog usklađen sa strategijom EU da se prekine oslanjanje na sva ruska fosilna goriva.
Praktična i pravna pitanja
Neki zvaničnici EU su, međutim, rekli da je malo vjerovatno da će prijedlog parlamenta dobiti političku podršku država članica, dijelom zbog pravnih pitanja.
Klaus-Dieter Borchardt, viši savjetnik za energetiku u advokatskoj firmi Baker McKenzie, rekao je da zakon Svjetske trgovinske organizacije dozvoljava zemljama samo da zabrane određeni proizvod sa svog tržišta u određenim ograničenim okolnostima.
“Lično bih sumnjao da li bi takvo pravilo bilo kompatibilno sa ovim pravilima o nediskriminaciji prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji“, rekao je on o prijedlogu parlamenta.
Borchardt je ranije bio visoki dužnosnik u energetskom odjelu Evropske komisije.
Nizozemski ministar energetike Rob Jetten rekao je za Reuters da postoji praktična poteškoća da neke zemlje ne mogu dovoljno brzo da diversifikuju svoje snabdijevanje da se izbore sa naglim prekidom.
“Za neke zemlje članice EU to bi bilo malo previše“, rekao je on, govoreći o mogućnostima uvođenja sankcija na ruski LNG.
Nizozemska je eliminisala svoj uvoz gasa iz ruskog gasovoda od rata i smanjila je, ali ne i potpuno zaustavila uvoz ruskog LNG-a.
Zabraniti uvoz ili ne?
Glavni analitičar CapraView-a Tamir Druz objasnio je da bi zaustavljanje ruskog uvoza LNG-a moglo povećati evropske cijene plina bez nužnog smanjenja prihoda od ruskog izvoza, jer se LNG lako može preusmjeriti na tržišta u Aziji koja Rusiji nisu uvela sankcije.
“Za razliku od gasovodnog izvoza, koji je u suštini blokiran u Rusiji, biće mnogo teže smanjiti ruske prihode ili zavisnost globalnog tržišta gasa od ruskog LNG-a”, rekao je on.
Provođenje zabrane također bi moglo biti izazovno, s obzirom na poteškoće jer je teško osigurati da LNG iz drugih zemalja ne sadrži ruske količine, posebno putem transfera s broda na brod.
Neke diplomate EU izrazile su zabrinutost da bi dobavljači mogli biti odvraćeni od slanja LNG-a u Evropu ako bi se od njih zahtijevalo da, na primjer, dostavljaju dokumente koji dokazuju da njihov LNG nije ruski dok kupci na drugim tržištima ne zahtijevaju takav dokaz.
Analitičari kažu da bi se Evropa mogla boriti da zamijeni ruski LNG alternativama, što prijeti da dođe do nestašice plina ako zemlje ne uspiju osigurati potrebne količine.
Anne-Sophie Corbeau, istraživačica u Centru za globalnu energetsku politiku Univerziteta Columbia, je za Reuters objasnila da je prva stvar koja se treba uzeti u obzir kada se razmatra ovo pitanje da “ne povrijedite sebe više nego stranku koju želite sankcionisati“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!